W skład największego do tej pory duńskiego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, wartego 250 mln dol., wchodzą m.in. pojazdy wojskowe i specjalne.

Jak poinformowało we wtorek duńskie ministerstwo obrony, Dania przekaże Ukrainie sprzęt wojskowy i wsparcie finansowe o łącznej wartości 1,7 mld koron duńskich, czyli ok. 250 mln dolarów. Pakiet, 10. z kolei od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ma poparcie ze strony większości parlamentarnej.

Duński pakiet ma zawierać pojazdy wojskowe, sprzęt specjalny, systemy obrony powietrznej i amunicję artyleryjską.

To pakiet donacyjny wartości 1,7 mld koron. Powinien pomóc przeprowadzić przyszłą ukraińską ofensywę i odzyskać terytoria okupowane przez Rosję” – powiedział duński minister obrony, Troels Lund Poulsen. Dodał, że ma on wzmocnić ukraińską obronę powietrzną i zawierać trudniej dostępną amunicję.

Wiemy, że Rosjanie umocnili się na okupowanych terytoriach Ukrainy okopami, polami minowymi i innymi barierami, które mają powstrzymać ukraińską ofensywę. Materiały w pakiecie darowizn są ważne, by utorować drogę ukraińskim czołgom i piechocie zmechanizowanej” – zaznaczył duński minister.

Minister zaznaczył też, że Dania przekaże Ukraińcom bliżej nieokreślony sprzęt specjalny, który miałby pomóc im w ewakuacji uszkodzonych pojazdów opancerzonych ze strefy walk, a także pomagać w pokonywaniu przeszkód na linii frontu. Ukraińskie media branżowe spekulują, że może tu chodzić o wozy Wisent 1, które są już używane przez ukraińskie siły zbrojne.

Ponadto, Dania ma przekazać na Ukrainę pewną liczbę wozów typu MRAP oraz sprzęt do usuwania min. Pakiet obejmuje też amunicję do granatników, pociski dla granatników przeciwpancernych Carl Gustaf, samobieżne mosty polowe czy sprzęt noktowizyjny. Duńczycy wyasygnowali też pieniądze ma zakup środków obrony powietrznej.

Wcześniej rząd w Kopenhadze utworzył specjalny fundusz, wartości nieco ponad miliard dolarów, na rzecz pomocy Ukrainie. Większość z niego, ponad 767 mln dol., będzie skierowana na zaspokojenie potrzeb militarnych ukraińskiej armii.

Niespełna miesiąc temu Dania oświadczyła, że planuje w maju dostarczyć Ukrainie samobieżne armatohaubice CAESAR – ma ich być łącznie 19. Przypomniał też, że dwa miesiące wcześniej Dania podpisała porozumienie z Niemcami w sprawie czołgów Leopard 1. “Mamy nadzieję, że do lata zaczniemy dostarczać czołgi. W perspektywie sześciu miesięcy możliwe będzie dostarczenie na Ukrainę około 100 czołgów Leopard 1” — powiedział wówczas Poulsen.

Czytaj również: Holandia wraz Niemcami i Danią przekaże Ukrainie 100 czołgów

Wcześniej Duńczycy informowali, że czołgi Leopard 1 mogą zostać wysłana na Ukrainę już na wiosnę. Troels Lund Poulsen wraz z sekretarzem niemieckiego Ministerstwa Obrony Thomasem Hitschlerem odwiedzili Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG), aby porozmawiać na temat planowanego transferu Leopardów 1A5 na Ukrainę.

Czytaj także: Ukraina chce, aby Dania dołączyła do “powietrznej koalicji” [+VIDEO]

Unian / mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply