Ukraina ma nadzieję, że Dania dołączy do „powietrznej koalicji” – poinformował o tym w środę premier kraju Denys Szmyhal na Telegramie.

Jak poinformował w środę premier Ukrainy Denys Szmyhal, kraj ma nadzieję, że Dania dołączy do „powietrznej koalicji”.

W związku z tym szef rządu spotkał się w Kijowie z delegacją Rady Polityki Zagranicznej duńskiego parlamentu na czele z Michelem Ostrumpem Jensenem, podczas którego podkreślił, że wkład Danii we wzmacnianie zdolności obronnych jest wyjątkowy.

„Dziękowałem za utworzenie dziewiątego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy… Doceniamy włączenie się duńskich partnerów do koalicji pancernej. Mamy nadzieję, że Dania stanie się częścią koalicji lotniczej” – napisał Szmyhal.

„Dania objęła patronatem Mikołajów, a my już mamy pierwszy zrealizowany projekt – przywrócenie zaopatrzenia miasta w wodę. Ponadto Fundusz wsparcia Ukrainy w wysokości 7 miliardów koron duńskich zapewnia wsparcie dla inicjatyw biznesowych. Pozwolą zaangażować duńskie firmy w odbudowę Ukrainy” – podkreślił szef rządu.

Przypomnijmy, że  prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w najbliższych dniach Polska przekaże Ukraińcom cztery myśliwce MiG-29. Wyjaśnił, że inne będą wysyłane na Ukrainę sukcesywnie, ponieważ są serwisowane i przygotowywane.

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej rzecznik rządu Piotr Müller przekonywał, że przekazanie Ukrainie samolotów bojowych MiG-29 nie osłabi bezpieczeństwa Polski. Dodał też, że w ramach unijnej polityki Polska otrzymuje także rekompensaty za sprzęt dostarczony Ukrainie. Według rzecznika „Polska jest następna w kolejce”.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply