Polski instytut na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris został zaatakowany na Facebooku przez norweskiego dyrektora generalnego Forum Adopcji.

W piątek Ordo Iuris zaprezentowało w Oslo raport na temat naruszeń prawa rodzinnego przez norweski Barnevernet. Po prezentacji raportu odbyła się debata z udziałem norweskich prawników oraz działaczy praw człowieka, przedstawicieli norweskiego MSZ i organu nadzoru nad Barnevernet – Bufdir.

Wczoraj na Twitterze mecenas Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, poinformował o oskarżeniach stawianych w związku z raportem jego instytutowi przez Øystein Gudima, dyrektora największego stowarzyszenia adopcyjnego w Norwegii. Wedle niego Ordo Iuris ma „wielki wpływ na polską politykę”, „jest przeciwko gejom, rozwodom, aborcji i za prawami rodzicielskimi (biciem dzieci)” i ma finansować działalność Mariusa Reikeråsa, prawnika, który w ostatnich latach koncentruje się na walce z norweskimi służbami w imieniu rodziców o prawo do opieki nad dziećmi  m.in. przed Trybunałem Praw Człowieka.

CZYTAJ TAKŻE: Norweski Barnevernet nie znosi krytyki

Kwaśniewski napisał:

Nieoczekiwana zamiana ról! Poważne norweskie środowiska oskarżają Ordo Iuris o finansowanie norweskich obrońców praw człowieka, którzy wygrywają kolejne sprawy przeciwko Norwegii w Trybunale Praw Człowieka. Wszystko po premierze raportu @OrdoIuris na temat #Barnevernet.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ordo Iuris aktywnie działa w kraju i za granicą. W zeszłym roku informowaliśmy o pomocy udzielonej przez instytut Norweżce, która obawiając się zabrania jej dzieci przez wszechwładny urząd Barnevernet, uciekła z córkami i synem do Polski. Ostatecznie Norwegia zrezygnowała z dotychczasowej linii postępowania w takich sprawach i wycofała Europejski Nakaz Aresztowania wystawiony za kobietą.

Przypomnijmy, że w Polsce dużym echem odbiła się podobna sprawa innej Norweżki – Silje Garmo, która w 2017 roku uciekła ze swojego kraju wraz ze swoją trzymiesięczną córeczką Eirą, chcąc chroniąc siebie i swoje dziecko przed Urzędem ds. Dzieci (Barnevernet). Wcześniej Barnevernet na podstawie wątpliwych zarzutów odebrał jej opiekę nad starszą, 12-letnią córką. W Polsce Garmo otrzymała wsparcie ze strony Ordo Iuris, którego prawnicy złożyli w jej imieniu wniosek o udzielenie mamie i córce ochrony azylowej. W styczniu 2018 r. Urząd ds. Cudzoziemców uznał, że obawy Garmo o swoją rodzinę są zasadne, jednak do przyznania jej azylu była potrzebna pozytywna opinia MSZ. Mimo zasadności wniosku Norweżki w lipcu 2018 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP odmówiło zgody na udzielenie Silje Garmo i jej córce azylu. Ministerstwo oparło tę decyzję między innymi na podstawie oceny polskich interesów politycznych i ekonomicznych. Później, po interwencji Ordo Iuris, MSZ zmieniło swoją decyzję i wyraziło zgodę na objęcie ochroną azylową Silje Garmo.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ordo Iuris jest jednak przede wszystkim mocno aktywne w Polsce. Prawnicy instytutu bronili chłopca, który zwrócił uwagę ukraińskiemu koledze, aby nie wychwalał Stepana Bandery. Występowali także przeciwko agitacji „przeciwko wykluczeniom” przeprowadzonej przez transseksualistę w Poznaniu pod przykryciem kursu pierwszej pomocy.  W związku z kampanią zniesławień i rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji ws. projektu ustawy „Stop Pedofilii”, Instytut Ordo Iuris zapowiedział złożenie do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Instytut prześledził także źródła finansowania warszawskich organizacji LGBT i zachęcał do wieszania krzyży w szkołach.

Kresy.pl / Twitter
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz