Krzyże pozostaną we Wrocławskiej szkole

Krzyże pozostaną w szkole, dyrekcja Zespołu Szkół nr 20 we Wrocławiu poinformowała, że nie usunie krzyży z przestrzeni szkolnej. Wniosek w tej sprawie został złożony przez rodzica jednego z uczniów.

Jak przekazała w piątek służba prasowa Instytutu Ordo Iuris dyrekcja Zespołu Szkół nr 20 we Wrocławiu poinformowała, że nie usunie krzyży z przestrzeni szkolnej. Wniosek w tej sprawie został złożony przez rodzica jednego z uczniów.

W połowie października do Instytutu Ordo Iuris wpłynęło zgłoszenie od pracownika wrocławskiej szkoły. Poinformował on, że dyrekcja zamierza rozpatrywać wniosek rodzica jednego z uczniów o usunięcie krzyży z pomieszczeń szkolnych na podstawie głosowania, które ma być przeprowadzone wśród nauczycieli.

Prawnicy Ordo Iuris postanowili przesłać do szkoły opinię prawną w sprawie prawnych regulacji ekspozycji krzyży w szkole. Wystąpili również o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej potwierdzenia faktu złożenia tego wniosku, jak również wykazania podstawy prawnej oraz trybu jego rozpatrywania przez dyrekcję i przejrzystości w procedurze głosowania przez pracowników szkoły nad wnioskiem.

Dodatkowych informacji o sytuacji w szkole i działaniach dyrekcji i rady rodziców dostarczyło drugie zgłoszenie pochodzące od jednego z rodziców, który interweniował w obronie krzyży w szkole. W przesłanej odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej, dyrekcja wskazała, że krzyże nie zostały usunięte z pomieszczeń szkolnych. „W swojej decyzji kierowałam się przede wszystkim obowiązującymi przepisami prawa. Pomocna była też opinia prawna Ordo Iuris z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie ekspozycji krzyży w szkole” – stwierdziła dyrektor placówki.

„Władze publiczne, w tym dyrekcja szkoły, pozostając bezstronne w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, powinny umożliwiać realizację wolności sumienia i religii także poprzez dopuszczalną prawem ekspozycję symboli religijnych. Zdjęcie krzyża na wniosek jednostki czy niewielkiej grupy osób, może zostać uznane za opowiedzenie się dyrekcji szkoły za światopoglądem laickim, który nie znajduje potwierdzenia w przepisach Konstytucji RP” – podkreśla Łukasz Bernaciński, dyrektor Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

Zobacz też: Powstaje ukraińskie Ordo Iuris

„Ważne jest, aby władze szkół, które stają bądź staną w obliczu problematyki zawieszenia na wniosek osoby lub grupy osób krzyży, bądź ich usunięcia z przestrzeni szkolnej, miały wiedzę o treści przepisów regulujących ten obszar, jak również treści orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Trybunału Konstytucyjnego, czy sądów powszechnych” – zauważa Witold Łukasik, analityk Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

Zobacz też: Aktywiści LGBT na pokazie filmu o Ordo Iuris [+FOTO]

Kresy.pl/Ordo Iuris

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz