Holenderski rząd zrobił zbyt mało, by chronić swoich żydowskich obywateli przez prześladowaniami nazistowskich Niemiec – powiedział premier Niderlandów (Holandii) Mark Rutte przepraszając za działania holenderskiego rządu podczas II wojny światowej.

Jak pisze agencja dpa, Rutte wyraził swoje przeprosiny w niedzielę podczas holenderskich obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Zrobił to mimo tego, że Holandia była okupowana przez Niemcy a  holenderski rząd znajdował się na uchodźstwie w Wielkiej Brytanii.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Ponieważ ostatni z tych, którzy przeżyli, wciąż są wśród nas, przepraszam w imieniu rządu za to, co robiło wówczas państwo” – powiedział Rutte podczas ceremonii w Amsterdamie. Według niego holenderscy urzędnicy chętnie wykonywali polecenia niemieckich okupantów biernie przypatrując się temu, jak „grupa współobywateli została wyodrębniona, wykluczona i odczłowieczona przez morderczy reżim”.

Rutte uznał, że opór stawiany okupantom „ogólnie nie wystarczył” a Żydom udzielono za mało pomocy.

Spośród 140 tys. Żydów, którzy mieszkali w Holandii do Holokaustu, około 102 tys. zostało zamordowanych przez Niemców.

Są to pierwsze przeprosiny holenderskiego rządu za działania podjęte przez państwo podczas II wojny światowej. Wcześniej, w 2000 roku, rząd Holandii wyraził żal z powodu „zimnego przyjęcia” Żydów, którzy wrócili do kraju po wojnie po uwolnieniu z obozów koncentracyjnych.

CZYTAJ TAKŻE: NYT zarzuca Polsce brak zwrotu dzieł sztuki zagrabionych Żydom. Powołuje się m.in. na doradcę Departamentu Stanu

Kresy.pl / dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz