Holenderski rząd zrobił zbyt mało, by chronić swoich żydowskich obywateli przez prześladowaniami nazistowskich Niemiec – powiedział premier Niderlandów (Holandii) Mark Rutte przepraszając za działania holenderskiego rządu podczas II wojny światowej.

Jak pisze agencja dpa, Rutte wyraził swoje przeprosiny w niedzielę podczas holenderskich obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Zrobił to mimo tego, że Holandia była okupowana przez Niemcy a  holenderski rząd znajdował się na uchodźstwie w Wielkiej Brytanii.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Ponieważ ostatni z tych, którzy przeżyli, wciąż są wśród nas, przepraszam w imieniu rządu za to, co robiło wówczas państwo” – powiedział Rutte podczas ceremonii w Amsterdamie. Według niego holenderscy urzędnicy chętnie wykonywali polecenia niemieckich okupantów biernie przypatrując się temu, jak „grupa współobywateli została wyodrębniona, wykluczona i odczłowieczona przez morderczy reżim”.

Rutte uznał, że opór stawiany okupantom „ogólnie nie wystarczył” a Żydom udzielono za mało pomocy.

Spośród 140 tys. Żydów, którzy mieszkali w Holandii do Holokaustu, około 102 tys. zostało zamordowanych przez Niemców.

Są to pierwsze przeprosiny holenderskiego rządu za działania podjęte przez państwo podczas II wojny światowej. Wcześniej, w 2000 roku, rząd Holandii wyraził żal z powodu „zimnego przyjęcia” Żydów, którzy wrócili do kraju po wojnie po uwolnieniu z obozów koncentracyjnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: NYT zarzuca Polsce brak zwrotu dzieł sztuki zagrabionych Żydom. Powołuje się m.in. na doradcę Departamentu Stanu

Kresy.pl / dpa

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz