W Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października br. dotyczący kwestii wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym.
We wtorek 12 października br. w Dzienniku Ustaw opublikowano orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące marcowego wniosku premiera Mateusza Morawieckiego. Chodziło o możliwość kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Jak argumentowała wówczas Kancelaria Premiera, wniosek dotyczył kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z polską konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.
Pod opublikowanym wyrokiem podpisali się prezes Trybunału Julia Przyłębska oraz sędziowie: Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz, Mariusz Muszyński, Zbigniew Jędrzejewski, Piotr Pszczółkowski, Michał Warciński, Bartłomiej Sochański, Justyn Piskorski, Jarosław Wyrembak, Rafał Wojciechowski, Andrzej Zielonacki.
Przeczytaj: Kaczyński: Chcemy być w UE, żadnego Polexitu nie będzie
Zobacz także: Morawiecki: Polexit to fake news. Zobowiązania wynikające z prawa UE pozostają w mocy
Przypomnijmy, że w ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek o wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym oraz nad Traktatem o Unii Europejskiej (TUE). Uznał też za niezgodne z Konstytucją niektóre przepisy TUE. Komisja Europejska w reakcji na decyzję Trybunału Konstytucyjnego oświadczyła, że „prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi”, zaś KE nie zawaha się skorzystać z przysługujących jej uprawnień „w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa europejskiej wspólnoty”. Jak pisaliśmy, podobne wyroki, które wskazywały na wyższość prawa krajowego nad unijnym, zapadały także m.in. w Niemczech, Francji, Czechach, Włoszech, Hiszpanii oraz na Litwie.
W niedzielę wieczorem na Placu Zamkowym w Warszawie odbyła się prounijna manifestacja, zwołana w odpowiedzi na wezwanie byłego szefa Komisji Europejskiej, Donalda Tuska. Według stołecznego ratusza wzięło w niej udział 80-100 tys. ludzi, natomiast policja szacuje liczbę uczestników na kilka razy mniejszą. Podobne wydarzenia odbyły się także w innych miastach Polski, m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie. Wydarzenia odbywały się pod hasłem „Zostaję w Unii”. W Warszawie miała miejsce kontrmanifestacja przedstawicieli środowisk narodowych.
Zobacz: Konfederacja: PiS w żaden sposób od PO nie odróżnia się poza retoryką. To teatrzyk [+VIDEO]
Zobacz także: Sasin: Jesteśmy i będziemy członkami UE. Polexit to wymysł opozycji
PAP / interia.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!