ONZ: premier Izraela oskarżył Iran o posiadanie tajnego magazynu atomowego

Podczas czwartkowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył Iran o posiadanie w Teheranie „tajnego magazynu atomowego”, wykorzystywanego w irańskim programie broni jądrowej.

W swoim wystąpieniu na forum ONC, Benjamin Netanjahu oskarżył Międzynarodową Agencję Energii Atomowej o zignorowanie wcześniejszych doniesień Izraela ws. irańskich prac nad bronią jądrową. Wezwał też Agencję do natychmiastowej inspekcji tego składu.

Przeczytaj: Netanjahu: Iran kłamał ws. broni jądrowej

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zdaniem Netanjahu, we wspomnianym magazynie znajdują się materiały i sprzęt do programu atomowego. Twierdził też, że w sierpniu br. Iran usunął z tego magazynu 15 kg radioaktywnego materiału. Dodał, że wciąż może się tam znajdować nawet 300 ton takiego materiału, ale nie sprecyzował, o co dokładniej chodzi.

Izraelski premier twierdził również, że jego kraj wie, gdzie w Bejrucie libański Hezbollah trzyma swoje rakiety. Pokazywał przy tym zdjęcia miejsc, gdzie zdanie Izraela są one przechowywane (pokazał m.in. stadion). Pochwalił też prezydenta USA Donalda Trumpa za wycofanie się z porozumienia nuklearnego z Teheranem, jednocześnie krytykując Unię Europejską za „rozpieszczanie” Irańczyków.

Jak informowaliśmy, miesiąc temu premier Izraela Binjamin Netanjahu podczas wizyty w tajnym izraelskim ośrodku nuklearnym na pustyni Negew użył słów, które są interpretowane jako zawoalowana groźba ataku nuklearnego Izraela na Iran. Portal gazety „Rzeczpospolita” napisał, że w ten sposób Netanjahu „po raz pierwszy ostrzegł przed możliwością użycia broni jądrowej wobec Iranu”.

Jak pisaliśmy, w maju br. Netanjahu zapowiedział, że jest zdeterminowany „do zatrzymania agresji Iranu, nawet nawet jeśli oznaczałoby to konflikt zbrojny”.

Timesofisrael.com / RIRM / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • jwu
      jwu :

      @Beresteczko1651 Dokładnie.Wielki brat dba o to ,by nikt nie miał odwagi poskromić tych o których wspomniałeś.A jeżeli chodzi o broń atomową ,mają ją legalnie,bo z „pewnego” źródła.Zastanawia mnie jednak to, dlaczego nie chcą tego potwierdzić ?