Prokuratorzy IPN wraz z międzynarodowym zespołem biegłych odnaleźli nieznaną, zbiorową mogiłę ofiar niemieckiego obozu pracy przymusowej Treblinka I – podał pion śledczy IPN. Prace były prowadzone od 12 listopada.

Grób odnaleziono w miejscu parkingu leśnego. Poza ludzkim szczątkami znaleziono m.in. łuski od pocisków.

– Przeprowadzone dotąd czynności doprowadziły do ujawnienia na terenie obecnego parkingu położonego w kompleksie leśnym, przylegającym do miejsca, gdzie funkcjonował obóz Treblinka I, mogiły o wymiarach 4,5 na 3,4 metra, w której znajdują się szczątki ludzkie – poinformował prok. Pozorski. Zaznaczył, że szczątki ludzkie specjaliści odkryli już po zdjęciu wierzchniej, ok. 10-15-centymetrowej, warstwy ziemi.

– Głębokość była bardzo płytka, w zasadzie na wysokości korzeni traw i były to pojedyncze szczątki ludzkie, czyli nie w układzie anatomicznym. Naszym celem na tym etapie nie jest doprowadzenie do ekshumacji, ale precyzyjne określenie liczby i wielkość znajdujących się tam jam grobowych – relacjonował szef pionu śledczego IPN, podkreślając również, że to pierwsze tak szeroko zakrojone badania terenu po tym byłym niemieckim obozie.

Poza szczątkami ludzkimi, które zabezpieczono ze względu na ich płytkie położenie w ziemi, na terenie parkingu odkryto także łuski od pocisków broni długiej i krótkiej oraz elementy garderoby, m.in. metalową klamrę paska od spodni.

Czytaj także: USA ostrzegają polski rząd przed ekshumacjami w Treblince

Oględziny – jak podkreślił prok. Pozorski – mają charakter badań powierzchniowych gruntu i są przeprowadzone z udziałem biegłych z zakresu fotogrametrii i systemów informacji przestrzennej, a także archeologii, kryminalistyki, antropologii i medycyny sądowej oraz techników kryminalistycznych Policji. Prokurator podkreślił również, że poszukiwania na terenie obozu Treblinka I prowadzone są przy współpracy z przedstawicielami społeczności żydowskiej i romskiej.

Badania pionu śledczego IPN oraz zespołu biegłych z Polski, Austrii, Norwegii i Wielkiej Brytanii mają doprowadzić do ustalenia lokalizacji zbiorowych i pojedynczych grobów ofiar obozu, a także miejsc masowych egzekucji. Prace prowadzone są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie w sprawie zbrodni z lat 1941-44 na więźniach niemieckiego obozu pracy przymusowej Treblinka I.

Obozu pracy Treblinka I nie należy utożsamiać z obozem zagłady Treblinka II, w którym, do czasu jego zamknięcia w listopadzie 1943 r., Niemcy zamordowali setki tysięcy Żydów. W obozie pracy Treblinka I Niemcy początkowo przetrzymywali Polaków, następnie także Żydów, a wśród ofiar egzekucji tam dokonanych byli m.in. więźniowie Pawiaka. Do momentu jego zamknięcia pod koniec lipca 1944 r. przeszło przez niego ok. 20 tys. więźniów, z czego ok. 10 tys. zmarło lub zostało rozstrzelanych.

Interia.pl / Ipn.gov.pl / Wprost.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply