Pompeo w trakcie swojej niedzielnej wizyty w Rijadzie ogłosił, że umowa nuklearna z Iranem “zawiodła” i nie wypełniła celu “powstrzymania” Teheranu w regionie.

Podczas wspólnej konferencji z szefem saudyjskiej dyplomacji Adilem ad-Dżubeirem Pompeo ocenił, że od chwili podpisania układu nuklearnego w 2015 r. między Iranem a sześcioma mocarstwami, w tym USA, Teheran w wielu dziedzinach zachowywał się tylko gorzej.

Szef amerykańskiej dyplomacji oskarżył również Iran, o bycie “największym wsparciem” dla terroryzmu, a także o destabilizacje regionu. Stwierdził również, że Iran popiera szyickich rebeliantów Huti, z którymi w Jemenie walczy Arabii Saudyjskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Macron po spotkaniu z Trumpem zmienił zdanie w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem

Pompeo ponowił zapewnienie, że jeśli USA nie wprowadzą zmian w porozumieniu, to administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wycofa się z układu. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta do 12 maja. Poinformowano, że w Rijadzie Pompeo rozmawiał z ad-Dżubeirem o sytuacji w Jemenie i Syrii, a także o stosunkach między krajami Zatoki Perskiej.

Amerykański sekretarz stanu zaznaczył, że jedność państw Zatoki Perskiej “jest kluczowa”. Reuters zauważa, że nowy sekratarz stanu USA nie powiedział wprost o Katarze. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt zawiesiły w czerwcu ubiegłego roku relacje dyplomatyczne i handlowe z tym państwem, oskarżając je o wspieranie terroryzmu i zbliżenie z Iranem. Katar odrzuca te oskarżenia i wskazuje, że kraje te planują interwencję militarną na jego terytorium.

Nowy szef dyplomacji USA wcześniej w niedzielę odbył spotkanie z saudyjskim królem Salmanem. Z Arabii Saudyjskiej Pompeo pojedzie do Izraela i Jordanii.

Kresy.pl / rmf24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Panie ministrze Pampeo,jakże się mają tzw prawa człowieka w Arabii Saudyjskiej?-coś Pana zaćmiło! “Teheran w wielu dziedzinach zachowywał się tylko gorzej”-Pampeo,może trochę bliżej i tym gorzej.Na Bliskim Wschodzie o terroryzm oskarżyć można tylko Izrael i Arabię Saudyjską,oczywiście oprócz ISIS podopiecznego USA,jak też samo USS.Hegemon wszystko może,również wycofać się z porozumienia nuklearnego z Iranem.Tylko skutkami nie obciążać art 5 traktatu NATO.