Pompeo w trakcie swojej niedzielnej wizyty w Rijadzie ogłosił, że umowa nuklearna z Iranem „zawiodła” i nie wypełniła celu „powstrzymania” Teheranu w regionie.

Podczas wspólnej konferencji z szefem saudyjskiej dyplomacji Adilem ad-Dżubeirem Pompeo ocenił, że od chwili podpisania układu nuklearnego w 2015 r. między Iranem a sześcioma mocarstwami, w tym USA, Teheran w wielu dziedzinach zachowywał się tylko gorzej.

Szef amerykańskiej dyplomacji oskarżył również Iran, o bycie „największym wsparciem” dla terroryzmu, a także o destabilizacje regionu. Stwierdził również, że Iran popiera szyickich rebeliantów Huti, z którymi w Jemenie walczy Arabii Saudyjskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Macron po spotkaniu z Trumpem zmienił zdanie w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem

Pompeo ponowił zapewnienie, że jeśli USA nie wprowadzą zmian w porozumieniu, to administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wycofa się z układu. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta do 12 maja. Poinformowano, że w Rijadzie Pompeo rozmawiał z ad-Dżubeirem o sytuacji w Jemenie i Syrii, a także o stosunkach między krajami Zatoki Perskiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Amerykański sekretarz stanu zaznaczył, że jedność państw Zatoki Perskiej „jest kluczowa”. Reuters zauważa, że nowy sekratarz stanu USA nie powiedział wprost o Katarze. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt zawiesiły w czerwcu ubiegłego roku relacje dyplomatyczne i handlowe z tym państwem, oskarżając je o wspieranie terroryzmu i zbliżenie z Iranem. Katar odrzuca te oskarżenia i wskazuje, że kraje te planują interwencję militarną na jego terytorium.

Nowy szef dyplomacji USA wcześniej w niedzielę odbył spotkanie z saudyjskim królem Salmanem. Z Arabii Saudyjskiej Pompeo pojedzie do Izraela i Jordanii.

Kresy.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Panie ministrze Pampeo,jakże się mają tzw prawa człowieka w Arabii Saudyjskiej?-coś Pana zaćmiło! „Teheran w wielu dziedzinach zachowywał się tylko gorzej”-Pampeo,może trochę bliżej i tym gorzej.Na Bliskim Wschodzie o terroryzm oskarżyć można tylko Izrael i Arabię Saudyjską,oczywiście oprócz ISIS podopiecznego USA,jak też samo USS.Hegemon wszystko może,również wycofać się z porozumienia nuklearnego z Iranem.Tylko skutkami nie obciążać art 5 traktatu NATO.