Pompeo w trakcie swojej niedzielnej wizyty w Rijadzie ogłosił, że umowa nuklearna z Iranem „zawiodła” i nie wypełniła celu „powstrzymania” Teheranu w regionie.

Podczas wspólnej konferencji z szefem saudyjskiej dyplomacji Adilem ad-Dżubeirem Pompeo ocenił, że od chwili podpisania układu nuklearnego w 2015 r. między Iranem a sześcioma mocarstwami, w tym USA, Teheran w wielu dziedzinach zachowywał się tylko gorzej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Szef amerykańskiej dyplomacji oskarżył również Iran, o bycie „największym wsparciem” dla terroryzmu, a także o destabilizacje regionu. Stwierdził również, że Iran popiera szyickich rebeliantów Huti, z którymi w Jemenie walczy Arabii Saudyjskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Macron po spotkaniu z Trumpem zmienił zdanie w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem

Pompeo ponowił zapewnienie, że jeśli USA nie wprowadzą zmian w porozumieniu, to administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wycofa się z układu. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta do 12 maja. Poinformowano, że w Rijadzie Pompeo rozmawiał z ad-Dżubeirem o sytuacji w Jemenie i Syrii, a także o stosunkach między krajami Zatoki Perskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Amerykański sekretarz stanu zaznaczył, że jedność państw Zatoki Perskiej „jest kluczowa”. Reuters zauważa, że nowy sekratarz stanu USA nie powiedział wprost o Katarze. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt zawiesiły w czerwcu ubiegłego roku relacje dyplomatyczne i handlowe z tym państwem, oskarżając je o wspieranie terroryzmu i zbliżenie z Iranem. Katar odrzuca te oskarżenia i wskazuje, że kraje te planują interwencję militarną na jego terytorium.

Nowy szef dyplomacji USA wcześniej w niedzielę odbył spotkanie z saudyjskim królem Salmanem. Z Arabii Saudyjskiej Pompeo pojedzie do Izraela i Jordanii.

Kresy.pl / rmf24.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Panie ministrze Pampeo,jakże się mają tzw prawa człowieka w Arabii Saudyjskiej?-coś Pana zaćmiło! „Teheran w wielu dziedzinach zachowywał się tylko gorzej”-Pampeo,może trochę bliżej i tym gorzej.Na Bliskim Wschodzie o terroryzm oskarżyć można tylko Izrael i Arabię Saudyjską,oczywiście oprócz ISIS podopiecznego USA,jak też samo USS.Hegemon wszystko może,również wycofać się z porozumienia nuklearnego z Iranem.Tylko skutkami nie obciążać art 5 traktatu NATO.