Noty dyplomatycznej w sprawie reparacji od Niemiec nadal nie ma. Zadanie jej opracowania dostało MSZ. “Szef dyplomacji Zbigniew Rau polecił dopiero teraz swoim współpracownikom opracowanie treści noty” – pisze “Rzeczpospolita” w środę. “Taki tryb działania musi budzić niepokój” – podkreśla medium.

Informacje Rzeczpospolitej wskazują, że “szef dyplomacji Zbigniew Rau polecił dopiero teraz swoim współpracownikom opracowanie treści noty, która ma postawić wybuchową kwestię reparacji na oficjalnej agendzie relacji polsko-niemieckich”.

“Powinna być gotowa po powrocie ministra z wizyty w USA pod koniec miesiąca. Zadanie zostało zlecone dwóm wiceministrom: Szymonowi Szynkowskiemu vel Sęk, któremu podlega polityka europejska kraju, oraz Piotrowi Wawrzykowi, którego kompetencje obejmują zagadnienia prawne” – podaje medium.

“W trakcie spotkania w Poznaniu w połowie września z Anną Lührmann, minister ds. europejskich, Szynkowski wystąpił z postulatem zawarcia z zachodnim sąsiadem traktatu, w którym byłaby uregulowana kwestia reparacji” – przypomina Rzeczpospolita.

“Nie wiadomo jednak, czy tak daleko idący pomysł znajdzie się w nocie dyplomatycznej, jaką przygotuje MSZ, ale którą niemal na pewno będą musieli zaakceptować osobiście Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński” – zwraca uwagę dziennik.

Zobacz także: “W ciągu kilku tygodni złożymy do Niemiec notę dyplomatyczną” – szef KPRM zapowiada negocjacje w sprawie reparacji

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął uchwałę w sprawie reparacji od Niemiec. Wzywa w niej rząd w Berlinie do przyjęcia „odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w wyniku rozpętania II wojny światowej”. Projekt poparło 418 posłów, 4 było przeciw, a 15 wstrzymało się od głosu.

1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podkreślono, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł.

Zobacz także: Polska chce otrzymać reparacje „dla Żydów zamordowanych przez Polaków” – twierdzi The Times of Israel

Przypomnijmy, że w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił polskie żądania w kwestii reparacji wojennych za szkody wyrządzone przez Niemcy w Polsce w czasie II wojny światowej.

Odrzucając polskie roszczenia zapłaty, rząd federalny Niemiec powołuje się na porozumienie dwa plus cztery z 1990 r., dotyczące niemieckiej jedności w polityce zagranicznej. Zostało ono podpisane przez Niemiecką Republikę Demokratyczną, Republikę Federalną Niemiec, Francję, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i ZSRR.

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply