Negocjacje z Niemcami ws. reparacji będzie prowadziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na pewno będzie politycznie wyznaczona osoba z kierownictwa oraz zespół osób, który będzie ją wspierał – oświadczył w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. „W ciągu kilku tygodni złożymy do Niemiec notę dyplomatyczną” – zapowiedział.

Dworczyk został zapytany w poniedziałek w RMF FM o temat reparacji wojennych, które Polska chce uzyskać od Niemiec. Przekazał, że MSZ rozpoczął prace nad opracowaniem noty dyplomatycznej, która ma być gotowa w ciągu kilku tygodni. Zwrócił uwagę, że nota dyplomatyczna formalnie otwiera rozmowy i negocjacje między Polską a Niemcami ws. reparacji.

Dworczyk został zapytany, kto w imieniu Polski będzie prowadził negocjacje z Niemcami. „Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest partnerem do międzynarodowego dialogu, również dotyczącego reparacji” – odpowiedział, cytowany przez PAP. „Na pewno będzie politycznie wyznaczona osoba z kierownictwa oraz zespół osób, które będzie ją wspierał” – dodał.

„Jest tu szereg ważnych obszarów, które będą omawiane – zaczynając od tego, jak ten raport powstał, na jakich danych został oparty”  – powiedział. „Na pewno nie będzie to prosty i krótki proces, natomiast dobrze, że został formalnie podjęty i dobrze, że ten dialog będzie w tej chwili na tym poziomie formalnym, a nie tylko werbalno-deklaratywnym się toczył” – przekazał.

„W ciągu kilku tygodni złożymy do Niemiec notę dyplomatyczną. W ciągu kilku tygodni od zeszłego wtorku, czyli ostatniego posiedzenia Rady Ministrów. Termin, który nie był doprecyzowany, ale pojawił się w tej dyskusji, był terminem miesięcznym, raczej 4-5 tygodni, natomiast bardzo wyraźnie chciałbym to podkreślić, że nie padła żadna konkretna data. Wytłumaczmy słuchaczom dlatego. To jest bardzo waży dokument, który musi być przygotowany w taki sposób, żeby był skuteczny” – zapowiedział.

Zobacz także: Morawiecki chce zaprosić przedstawicieli Izraela do rozmów z Niemcami o reparacjach

Premier Mateusz Morawiecki w piątkowym wywiadzie dla Der Spiegel zapowiedział, że polski rząd może w kwestii reparacji zwrócić się do międzynarodowych sądów.

1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podkreślono, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł.

Przypomnijmy, że w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił polskie żądania w kwestii reparacji wojennych za szkody wyrządzone przez Niemcy w Polsce w czasie II wojny światowej.

Odrzucając polskie roszczenia zapłaty, rząd federalny Niemiec powołuje się na porozumienie dwa plus cztery z 1990 r., dotyczące niemieckiej jedności w polityce zagranicznej. Zostało ono podpisane przez Niemiecką Republikę Demokratyczną, Republikę Federalną Niemiec, Francję, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i ZSRR.

pap / wnp.pl / 300polityka.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz