Centralna ulica w Dnieprze zostanie nazwana na cześć Stepana Bandery

Rada Miasta Dniepr postanowiła zmienić nazwę 45 ulic. Obejmuje to również przypisanie jednej z centralnych ulic miasta imienia Stepana Bandery.

Burmistrz miasta Dniepr Borys Fiłatow poinformował w piątek na Telegramie, że w ramach dekomunizacji, dekolonizacji i derusyfikacji, Rada Miasta postanowiła zmienić nazwy 45 ulic. Obejmuje to również przypisanie jednej z centralnych ulic Dniepru imienia Stepana Bandery.

„Szczerze mówiąc, to był dla mnie też rodzaj testu. Razem z sekretarzem rady miejskiej śmialiśmy się nawet: „Ktokolwiek odpowie pierwszy, jest, rozważmy, potencjalnym kolaborantem. Ulica Stepana Bandery w Dnieprze będzie. Dlatego my czekają na decyzję sesji rady miejskiej w dniu 21 września” – czytamy.

Zobacz też: Ambasador Ukrainy broni Stepana Bandery i uzasadnia zbrodnie na Polakach [+VIDEO]

Przypomnijmy, że Ambasada Ukrainy w Polsce użyła w niedzielę zdjęcia polskich żołnierzy z pojmanym upowcami, ilustrując w ten sposób m.in. deportacje Ukraińców w ramach akcji “Wisła”. “W drugą niedzielę września czcimy pamięć Ukraińców przymusowo deportowanych ze swoich domów na terenie granicy polsko-ukraińskiej w latach 1944–1951” – napisano na twitterowym koncie ambasady.

Ukraińska ambasada w Polsce napisała w niedzielę na Twitterze: “W drugą niedzielę września czcimy pamięć Ukraińców przymusowo deportowanych ze swoich domów na terenie granicy polsko-ukraińskiej w latach 1944–1951”. Chodziło m.in. o akcję “Wisła”. “Część deportowanych trafiła do tych południowych i wschodnich rejonów, które obecnie znajdują się pod czasową okupacją rosyjską lub na linii frontu” – dodano. Jako ilustracji użyto zdjęcia polskich żołnierzy z pojmanym UPA-owcami. Zdjęcie pochodzi z zasobów ukraińskiego IPN.

Wykorzystane we wpisie zdjęcie pochodzi z zasobów ukraińskiego IPN. W październiku 2020 roku skrytykował je przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinsky. “Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej przedstawia zdjęcie bojowników UPA aresztowanych przez polskie wojsko jako zdjęcie ‘przymusowej deportacji pokojowych Ukraińców’. UPA to wojskowe skrzydło OUN, które zorganizowało masowe mordy na ponad 100 tysiącach etnicznych Polaków” – wskazał.

Zobacz też: Banderowska flaga w obecności polskiego ministra. Niedzielski odwiedził szpital we Lwowie [+FOTO]

Akcja „Wisła”, polegająca na przymusowym przesiedleniu ludności ukraińskiej z Polski południowo-wschodniej na Ziemie Odzyskane, została przeprowadzona przez władze komunistyczne od kwietnia do końca lipca 1947 r. W jej ramach przesiedlono ponad 140 tys. osób. Podczas transportów śmierć poniosło 27 osób. Sądy wojskowe za współpracę z UPA skazały na śmierć 175 osób.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply