Samoloty bojowe uderzyły w nocy w bazę lotniczą Al-Watiya, która została niedawno odzyskana przez wojska libijskiego Rządu Jedności Narodowej (GNA) przy pomocy sił Turcji – poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w niedzielę, agencja prasowa Reuters, samoloty nieznanego pochodzenia zbombardowały w nocy z soboty na nadzielę bazę lotniczą Al-Watiya, w której przebywały jednostki libijskiego Rządu Jedności Narodowej (GNA) wspierane przez siły tureckie.

Źródła wojskowe powiązane z Libijską Armią Narodową (LNA) pod przywództwem Chalifa Heftara, informowały w pierwszych chwilach, że atak został przeprowadzony przez samoloty niewiadomego pochodzenia.

Zobacz też: Rosja ponownie otwiera ambasadę w Libii

Przejęcie bazy lotniczej przez wojska GNA było jednym z głównych wydarzeń, które spowodowały początek nagłego załamania się 14-miesięcznej ofensywy LNA na stolicę Libii Trypolis i wycofanie się wzdłuż wybrzeża do nowej linii frontu.

Wsparcie Turcji za pomocą zaawansowanych systemów obrony powietrznej i ataków dronów było kluczowe dla GNA w zatrzymaniu ataku wojsk Heftara. Tureckie jednostki zapewniały wsparcia z powietrza, niszczenie stacjonujących wojsk i dezorganizację linii zaopatrujących wojska.

Niektóre źródła podawały, że do ataku doszło ze strony LNA.

The Libyan Arab Armed Forces have just been targeting the Turkish occupation forces at the Al-Wattia base in western Libya

Publiée par Command General of the Libyan armed forces sur Samedi 4 juillet 2020

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W maju GNA w ciągu weekendu zniszczyła dwa rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej Pancyr, rozmieszone przez siły gen. Chalifa Heftara na terenie bazy lotniczej al-Watiya. Ataków dokonano za pomocą dronów.

Muhammed Kununu, rzecznik wspieranego przez ONZ Rządu Jedności Narodowej (GNA) napisał w oświadczeniu, że siły powietrzne libijskiej armii zostały wysłane w celu zniszczenia rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej Pancyr, który został niedawno dostarczony przez Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) do bazy lotniczej al-Watiya, posiadającej kluczowe znaczenie dla sił generała Heftara.

Jak informowaliśmy, Turcja zamierza założyć dwie bazy wojskowe w Libii. Jedna z nich miałaby zostać założona w porcie w Misracie, druga zaś w opanowanej przez wojska GNA bazie lotniczej Al-Watiya. Plany Turcji mają związek z sukcesami wspieranych przez Ankarę sił zbrojnych libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) nad wojskami generała Chalifa Haftara, a także opanowaniem przez GNA Trypolisu oraz innych terytoriów na zachodzie kraju.

Turecka gazeta Yeni Safak podała, powołując się na źródła wojskowe, że zacieśnia się współpraca Ankary i Trypolisu. W związku z tym, że baza Al-Watiya została zajęta, Turcja planuje umieścić tam dodatkowe systemy przeciwlotnicze oraz drony, które okazały się skuteczne w walce z siłami Haftara. Podkreślono także, że Turcja zamierza pomóc w odbudowie zniszczeń wojennych spowodowanych 9-letnią wojną domową.

Kresy.pl/Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz