Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy (DJV) wezwało Komisje Europejską do przyjrzenia się – w ramach zastosowania wobec Polski mechanizmu „kontroli praworządności”, który jest planowany na początek 2021 roku – sytuacji na polskim rynku prasy.

Oświadczenie DJV zostało wydane 30 grudnia ubiegłego roku. Obawy niemieckich dziennikarzy dotyczą planów przejęcia przez PKN Orlen 20 dzienników i 100 tygodników grupy Polska Press. „Powodem (wydania oświadczenia) jest ogłoszenie przez państwowy koncern paliwowy PKN Orlen zamiaru przejęcia ponad 20 dzienników i 100 tygodników” – piszą niemieccy dziennikarze.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3104.49 PLN    (14.11%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Istnieje duże niebezpieczeństwo, że państwo polskie będzie rządzić redakcjami, a wolność prasy zostanie ograniczona” – w oświadczeniu zacytowano prezesa DJV Franka Überalla.

 

Zobacz także: Zbigniew Ziobro zapowiada interwencję w TK. Chodzi o mechanizm „pieniądze za praworządność”

DJV krytykuje także wywiad prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, w którym zadeklarował, że zamierza reklamować w prasie produkty koncernu.

Zdaniem niemieckich dziennikarzy, wolność prasy jest w Polsce zagrożona.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Członkowie DJV wyrażają zadowolenie z faktu, iż wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova zapowiedziała zastosowanie względem Polski tzw. mechanizmu „kontroli praworządności”. Chodzi o wypowiedź Jourovej, która padła w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Tagesspiegel”, który został opublikowany 28 grudnia 2020 roku.

„Już teraz wiadomo, że od początku przyszłego roku będziemy zajmować się wdrażaniem rozporządzenia w sprawie mechanizmu (praworządności), a więc także Polską i Węgrami” – mówiła w wywiadzie Jourova. Podkreśliła, że nowe rozwiązania nie stanowią panaceum na wszystkie problemy UE.

„Mamy teraz dodatkowe opcje sankcji. Ale będziemy musieli ciężko pracować, aby rzeczywiście skorzystać z możliwości cięcia środków. Będziemy nadal musieli stosować wszystkie przepisy UE, które już istnieją, aby monitorować praworządność w państwach członkowskich” – dodała.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Przypomnijmy, że na początku grudnia państwowy koncern naftowy PKN Orlen podał, że przejmuje grupę Polska Press wydającą prasę regionalną i lokalną, wśród nich dzienniki „Gazeta Wrocławska”, „Dziennik Łódzki” czy „Gazeta Krakowska”. Jak ocenił prezes spółki Daniel Obajtek przejmuje ona łącznie 20 dzienników, które funkcjonują w 15 z 16 województw. Poza kontrolą Polska Press pozostają tylko 4 duże tytuły regionalne.

Przejęcie musi jeszcze zostać zaakceptowane przez UOKiK.

djv.de / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz