Dzień po zajęciu przez irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej południowokoreańskiego tankowca rząd Korei Południowej wysłał w pobliże cieśniny Ormuz niszczyciel swojej marynarki wojennej.

Jak podał we wtorek Guardian, w rejon cieśniny Ormuz skierowano niszczyciel Choi Young z antypiracką jednostką wojskową Cheonghae na pokładzie. Jednak południowokoreańscy urzędnicy zapewniają, że zadaniem jednostki nie będzie odbicie zajętego tankowca i jego załogi, lecz ochrona innych statków pływających po tamtejszych wodach oraz obywateli Korei Południowej na ich pokładach.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6599 PLN    (29.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jeden z urzędników Korei Południowej powiedział anonimowo agencji Yonhap, że konflikt wywołany zajęciem tankowca powinien zostać rozwiązany drogą dyplomatyczną. „Oddział koncentruje się na bezpieczeństwie naszych ludzi, którzy korzystają z drogi wodnej po zajęciu [tankowca]” – mówił rozmówca agencji.

Portal The Drive podaje, że marynarka wojenna Korei Południowej wraz z jednostką Cheonghae angażowała się wcześniej rotacyjnie w antypirackie misje w Zatoce Adeńskiej we współpracy z dowodzoną przez Amerykanów międzynarodową „grupą operacyjną 151” (Combined Task Force 151). W tym roku Korea Południowa wyraziła chęć objęcia działaniami swojej marynarki również cieśniny Ormuz.

Jak pisaliśmy, patrol irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) przejął w poniedziałek tankowiec Hankuk Chemi pływający pod banderą Korei Południowej, oficjalnie pod zarzutem zanieczyszczania środowiska, czemu właściciel statku zaprzecza. Członkowie załogi zostali zatrzymani. Są wśród nich obywatele Republiki Korei, Indonezji, Wietnamu i Mjanmy. Sam tankowiec znajduje się obecnie w porcie Bandar Abbas. Jednostka przewoziła 7,2 tys. ton etanolu. Zajęcie tankowca nastąpiło tuż przed wizytą w Teheranie wiceministra spraw zagranicznych Korei Południowej. Irańczycy chcą z nim rozmawiać o odmrożeniu irańskich środków finansowych o wartości 7 mld dol., które zostały zamrożone w południowokoreańskich bankach w związku z realizacją przez Koreańczyków amerykańskich sankcji.

CZYTAJ TAKŻE: Pentagon pozostawia lotniskowiec „Nimitz” na Bliskim Wschodzie z powodu „gróźb Iranu”

Kresy.pl / theguardian.com / thedrive.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz