Niemcy zapłacą ocalałym z Holokaustu obywatelom Izraela łącznie 58 mln euro rocznie dodatkowego zadośćuczynienia – to ok. ok. 350 euro miesięcznie na osobę. „To historyczne porozumienie” – oceniła Meraw Kohen, izraelska minister ds. równości społecznej.

Jak podaje dw.com, wedle informacji pochodzących od strony izraelskiej, Niemcy zobowiązały się przeznaczyć na zadośćuczynienia łącznie 1,2 mld euro. Dodatkowe pieniądze otrzyma łącznie 14 tys. uprawnionych osób – jednak wg danych izraelskich władz w Izraelu wciąż mieszka łącznie ok. 160 tys. osób ocalałych z Holokaustu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Niemcy chcą też wesprzeć ok. 8,5 tys. ocalałych z Holokaustu Ukraińców wpłatami humanitarnymi o wartości 12 mln euro.

Jak ogłosiła w Berlinie Claims Conference – organizacja na rzecz odszkodowań i pomocy ocalałym z Holokaustu, od 70 lat zajmująca się wypłacaniem zadośćuczynienia w ramach Porozumienia Luksemburskiego – wypłata środków ruszy jesienią.

Izrael i Niemcy porozumiały się w tej sprawie w 70. rocznicę Porozumienia Luksemburskiego, które zobowiązało Republikę Federalną Niemiec do wypłaty na rzecz ofiar III Rzeszy w rocznych ratach łącznie 3,45 ówczesnych mld marek. Było to pierwsze porozumienie bilateralne między RFN a innym państwem.

Olaf Scholz podczas obchodów rocznicy w Muzeum Żydowskim w Berlinie stwierdził, że „był to w pewnym sensie drugi akt założycielski RFN”.

1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podkreślono, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł.

„Chcemy prowadzić rozmowy w Berlinie, a także zaprosić do nich przedstawicieli Izraela, gdyż połowa polskich ofiar to obywatele pochodzenia żydowskiego” – deklarował w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Kaczyński: Jesteśmy otwarci na udział Izraela w reparacjach od Niemiec

Czytaj także: Polska chce otrzymać reparacje „dla Żydów zamordowanych przez Polaków” – twierdzi The Times of Israel

Kresy.pl / dw.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz