Norbert Röttgen, szef Komisji Polityki Zagranicznej Bundestagu, zaproponował, aby Rosja, Stany Zjednoczone i Unia Europejska porozumiały się w sprawie moratorium na dokończenie rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2.

Niemiecki polityk uważa, że konieczne jest prowadzenie negocjacji oraz upewnienie się, że gazociąg nie zostanie „wykorzystany jako broń geopolityczna przeciwko krajom Europy Wschodniej”. „Być może to mogłoby wyglądać tak: UE, Rosja i Stany Zjednoczone zgadzają się na moratorium na budowę, ale tym razem nie jako sankcję, ale jako przerwę na rozpoczęcie negocjacji w celu rozwiania największych obaw Zachodu” – oświadczył w czasie piątkowej rozmowy na antenie radiowej „Deutschlandfunk”. Wyraził opinię, że jest to kluczowa kwestia, która pozwoliłaby dokończyć inwestycję.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Przypomnijmy, że w sobotę kanclerz Austrii Sebastian Kurz powiedział, że Nord Stream 2 to europejski projekt, który leży w interesie wielu krajów UE.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W poniedziałek niemiecki dziennik biznesowy Handelsblatt napisał, powołując się na swoje źródła w Waszyngtonie, że USA po raz pierwszy zasygnalizowały Niemcom gotowość do rozmów o zniesieniu sankcji nałożonych na gazociąg Nord Stream 2, który ma przesyłać gaz z Rosji do Niemiec.

Przypomnijmy, że również w poniedziałek przedstawiciel francuskiego rządu zaapelował do Niemiec o to by odstąpiły od projektu budowy kolejnych nitek gazociągu Nord Stream 2.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Francuski minister stwierdził, że jego państwo „zawsze” było sceptyczne wobec Nord Stream 2 „w tym kontekście” jaki stanowią liczne zatrzymania przeciwników rosyjskich władz w czasie niesankcjonowanych zgromadzeń ulicznych.

Również we wtorek wicekanclerz i minister finansów Niemiec Olaf Scholz (SPD) zapowiedział, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie dokończony pomimo istniejących trudności.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podczas swojej wizyty w Rosji szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell, kolejny raz krytycznie wypowiedział się na temat amerykańskich sankcji, które obejmują europejskie firmy zaangażowane w budowę Nord Stream 2.

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie oraz Stany Zjednoczone.

deutschlandfunk.de / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz