Prawie 30 proc. pierwszoklasistów w hamburskich szkołach nie posługuje się w domu językiem niemieckim, a co drugi uczeń ma pochodzenie migracyjne – informuje portal dziennika Hamburger Abendblatt.

Dane za lat 2021/22 pokazują, że w Hamburgu po raz kolejny wzrósł odsetek uczniów klas pierwszych, którzy pochodzą ze środowisk migracyjnych. Zwiększył się też odsetek rodzin, w których nie mówi się w domu po niemiecku – podał w niedzielę portal RMF FM, powołując się na niemiecki dziennik Hamburger Abendblatt.

Statystyki wskazują, że co drugi uczeń szkoły podstawowej (50,9 proc.) w Hamburgu ma pochodzenie migracyjne. Dziesięć lat wcześniej uczniowie ci stanowili 41,5 proc.

Jeśli chodzi o uczniów ogółem obecnie ich odsetek jest równie wysoki – to 50,8 proc. Dla porównania dziesięć lat temu wynosił on 34,8 proc.

“Być może jeszcze ważniejszy dla powodzenia edukacyjnego tych dzieci jest inny wskaźnik: 28,8 proc. uczniów nie używa w domu języka niemieckiego lub język niemiecki nie jest tam językiem głównym” – podkreśla niemiecki dziennik.

Władze szkolne potwierdziły, że wskaźnik ten w ostatnich latach zauważalnie wzrósł. Rok temu wynosił 28,1 proc., tymczasem w roku szkolnym 2013/14 było to 21,7 proc.

Przeczytaj: FAZ: islamizm poważnym problemem w niemieckich szkołach

“Liczby te są istotne, ponieważ dobra znajomość języka jest uważana za klucz do sukcesu szkolnego. Chcąc się dobrze uczyć w szkole, trzeba umieć dobrze mówić, rozumieć, czytać i pisać” – zwraca uwagę senator ds. edukacji w Hamburgu Ties Rabe (SPD).

Jego zdaniem punktem wyjścia jest koncepcja wsparcia językowego. Wyraził opinię, że sprawdza się w Hamburgu od 15 lat. “W ramach tego programu czteroipółletnie dzieci przystępują do obowiązkowego testu językowego. Dzieci mające problem z mówieniem trafiają jako 5-latki do przedszkoli, gdzie otrzymują ukierunkowane dodatkowe, wsparcie językowe” – powiedział.

Zobacz: Le Figaro: dżihadyzm we francuskich szkołach – ataki na nauczycieli i uczniów nie-muzułmanów

Czytaj także: Kryzys migracyjny w Niemczech. Niemieckie gminy w “trybie awaryjnym”

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply