Stosowanie rosyjskiej szczepionki COVID-19 w Niemczech jest możliwe, jeśli Europejska Agencja Leków podejmie decyzję o jej zatwierdzeniu w UE – oświadczył w niedzielę niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier.

W niedzielnym wywiadzie dla dziennika Bild am Sonntag, niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier poinformował, że stosowanie rosyjskiej szczepionki COVID-19 w Niemczech jest możliwe, jeśli Europejska Agencja Leków podejmie decyzję o jej zatwierdzeniu w UE – przekazała rosyjska agencja Tass.

„Jeśli rosyjska szczepionka jest skuteczna i będzie dopuszczona przez EMA, to z pewnością można ją zastosować w Niemczech. To kwestia medyczna, a nie polityczna” – powiedział Altmaier.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Ponadto podkreślił, że sytuacja wokół Aleksieja Nawalnego „nie ma nic wspólnego ze szczepionką Sputnik V”.

Z kolei kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla dziennika Welt am Sonntag opublikowanym w niedzielę przekonywał, że jego kraj jest gotowy do produkcji rosyjskich i chińskich szczepionek COVID-19. Jako warunek również stawiał zatwierdzenie jej przez Europejską Agencję Leków.

Według niego, jeśli rosyjski Sputnik V lub chińska szczepionka zostaną zarejestrowane w UE, Austria „z pewnością będzie próbowała zapewnić zdolności produkcyjne odpowiednich firm krajowych do produkcji szczepionek rosyjskich lub chińskich. Tak jak w przypadku producentów z innych krajów” – powiedział Kurz, cytowany przez Austriacką Agencję Prasową.

Kanclerz zaznaczył, że „chodzi o jak najszybsze uzyskanie najbezpieczniejszej szczepionki, niezależnie od tego, kto ją opracował”. Kurz oświadczył, że jest gotowy do zaszczepienia się rosyjską lub chińską szczepionką, jeśli zostaną one zatwierdzone w UE.

„Jeśli chodzi o szczepionki, liczy się skuteczność, bezpieczeństwo i szybki dostęp, a nie spory geopolityczne” – podkreślił Kurz, cytowany przez austriacką agencję prasową. Kurz skrytykował również powolną pracę EMA nad zatwierdzeniem nowych szczepionek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Słowacki premier Igor Matovic powiedział w sobotę w Słowackim Radiu: „Słowacja mogłaby produkować szczepionki na koronawirusa, w tym Sputnik V” – powiedział.

Matovic uważa, że ​​Rosja jest zainteresowana przeniesieniem produkcji do krajów, do których dostarcza szczepionkę. Premier zaznaczył, że Słowacja byłaby gotowa zaopatrywać inne kraje UE w szczepionkę Sputnik V, gdyby została wyprodukowana na jej terytorium.

„Gdybyśmy produkowali szczepionkę, dostarczalibyśmy ją jednakowo innym krajom UE. Nie możemy stawiać interesów geopolitycznych ponad interesami ludzi” – podkreślił.

Wcześniej informowaliśmy, że kanclerz Niemiec i prezydent Rosji rozważali możliwość wspólnego wytwarzania szczepionki. Kreml twierdzi, że dwoje przywódców zgodziło się co do tego, że w tej sprawie między Niemcami a Rosją należy prowadzić dalszy dialog na poziomie ministerstw zdrowia i specjalistycznych agencji.

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz