Prezydent Francji i kanclerz Niemiec oświadczyli, że w kwestii procedury ws. sankcji przeciw Polsce będą wspierać stanowisko KE.

Podczas wspólnej konferencji prasowej w z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, jaka miała miejsce w piątek w Brukseli, kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła: Jeśli Komisja Europejska zdecyduje się iść do przodu, będzie uważała, że to konieczne, będziemy to wspierać. Była to odpowiedź na pytanie dziennikarzy na temat możliwego uruchomienia przez KE artykułu 7. umożliwiającego wprowadzenie sankcji przeciw Polsce.

Będę wspierał inicjatywy podejmowane przez Komisję Europejską za każdym razem, gdy broni ona spójności naszych zasad – zgodził się z przedmówczynią Emmanuel Macron.

ZOBACZ TAKŻE: Komisja Europejska wyraża zaniepokojenie reformami sądownictwa

Komisja Europejska oświadczyła, że jest blisko uruchomienia artykułu 7. unijnego traktatu w najbliższą środę. W tym przypadku chodzi o pierwszy etap procedury, na który składa się wysłanie wniosku do unijnych krajów stwierdzającego, że w Polsce zaszło poważne zagrożenie dla praworządności z powodu zmian w sądownictwie. Dalsze procedury mogą doprowadzić do uruchomienia sankcji przeciw Polsce.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Artykuł 7. jest nazywany opcją atomową z powodu konsekwencji jakie ze sobą niesie. Do tej pory Komisja Europejska, która ma możliwość uruchomienia tego artykułu, nie zrobiła tego. Według unijne prawa może to zrobić także 1/3 państw członkowskich lub Parlament Europejski.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz