Przedstawiciele Komisji Europejskiej wyrazili zaniepokojenie szybkością zmian w polskim sądownictwie. Ich obawy budzą również zapisy projektów i ustaw.

W poprzednim tygodniu rzeczniczka KE poinformowała, że planowana jest dyskusja na temat praworządności w Polsce. Głównym powodem jest przedstawiony w środę poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada on między innymi przeniesienie w stan spoczynku wszystkich sędziów SN. Na stanowiskach mają pozostać jedynie ci, których wskaże minister sprawiedliwości. Komisja Europejska planuje wywrzeć na Polsce presję, która będzie miała na celu powstrzymanie zmian w sądownictwie.

Komisja Europejska po raz kolejny będzie próbowała wpłynąć na zmiany planowane przez rząd. Ostatnim razem, jej przedstawiciele piętnowali PiS za reformę w Trybunale Konstytucyjnym. W wypadku projektu ustawy o SN oraz ustawie KRS Komisja zbada postanowienia obu aktów prawnych pod względem zgodności z prawem UE. Wobec braku skutecznych narzędzi wpływu na polski rząd możliwe jest, że atak dyplomatyczny przeprowadzą poszczególne państwa.

Wkrótce ma dojść do debaty budżetowej. Kwestie finansowe mogą więc zostać powiązane z reformami wymiaru sprawiedliwości. Należy przypomnieć, że Polskę atakuje również w swoich wystąpieniach Emmanuel Macron. Warszawa znajduję się też pod strzałem ze względu na sprzeciw wobec relokacji uchodźców na terenie naszego kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: W przyszłym tygodniu Komisja Europejska zajmie się sytuacją w Polsce

Jak podało dziś Biuro Analiz Sejmowych, ustawa o SN nie jest sprzeczna z unijnym prawem. Według biura nie jest także projektem wykonującym przepisy UE. Świeżo opublikowane opinie wyprzedzają orzeczenie Komisji Europejskiej, która będzie badać projekt właśnie pod kontem zgodności z prawem UE.

RP.pl/Kresy.pl/PAP

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply