Przedstawiciele Komisji Europejskiej wyrazili zaniepokojenie szybkością zmian w polskim sądownictwie. Ich obawy budzą również zapisy projektów i ustaw.

W poprzednim tygodniu rzeczniczka KE poinformowała, że planowana jest dyskusja na temat praworządności w Polsce. Głównym powodem jest przedstawiony w środę poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada on między innymi przeniesienie w stan spoczynku wszystkich sędziów SN. Na stanowiskach mają pozostać jedynie ci, których wskaże minister sprawiedliwości. Komisja Europejska planuje wywrzeć na Polsce presję, która będzie miała na celu powstrzymanie zmian w sądownictwie.

Komisja Europejska po raz kolejny będzie próbowała wpłynąć na zmiany planowane przez rząd. Ostatnim razem, jej przedstawiciele piętnowali PiS za reformę w Trybunale Konstytucyjnym. W wypadku projektu ustawy o SN oraz ustawie KRS Komisja zbada postanowienia obu aktów prawnych pod względem zgodności z prawem UE. Wobec braku skutecznych narzędzi wpływu na polski rząd możliwe jest, że atak dyplomatyczny przeprowadzą poszczególne państwa.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Wkrótce ma dojść do debaty budżetowej. Kwestie finansowe mogą więc zostać powiązane z reformami wymiaru sprawiedliwości. Należy przypomnieć, że Polskę atakuje również w swoich wystąpieniach Emmanuel Macron. Warszawa znajduję się też pod strzałem ze względu na sprzeciw wobec relokacji uchodźców na terenie naszego kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: W przyszłym tygodniu Komisja Europejska zajmie się sytuacją w Polsce

Jak podało dziś Biuro Analiz Sejmowych, ustawa o SN nie jest sprzeczna z unijnym prawem. Według biura nie jest także projektem wykonującym przepisy UE. Świeżo opublikowane opinie wyprzedzają orzeczenie Komisji Europejskiej, która będzie badać projekt właśnie pod kontem zgodności z prawem UE.

RP.pl/Kresy.pl/PAP

 

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz