Prezydent Iranu Ebrahim Raisi przebywa w Pakistanie z trzydniową podróżą, aby omówić stosunki regionalne i dwustronne. Tymi ostatnimi wstrząsnęły styczniowe wzajemne ostrzały przez granicę dwóch państw.

Raisi ma przeprowadzić rozmowy z najwyższymi przywódcami Pakistanu, w tym z premierem Shehbazem Sharifem, ponieważ obaj sąsiedzi starają się naprawić stosunki po styczniowych ostrzałach rakietowych, podkreśliła relacjonująca wizytę Al Jazeera. Lokalne media podały, że Raisi spotka się także z generałem Asimem Munirem, szefem pakistańskiej armii, która ma ogromne wpływy polityczne i gospodarcze w tym państwie Azji Południowej.

Raisi przybył w poniedziałek do stolicy Islamabadu, ponieważ obaj sąsiedzi chcą zacieśnić powiązania gospodarcze i energetyczne. „Islamska Republika Iranu, zgodnie z polityką sąsiedztwa jest zainteresowana promowaniem stosunków z Pakistanem i podczas tej wizyty zostaną omówione z rządem Pakistanu różne kwestie, w tym kwestie gospodarcze i handlowe, kwestie energetyczne i graniczne” – podało w poniedziałek biuro prezydenta Iranu.

Sąd Miejski w Syktywkarze wydał zaocznie nakaz aresztowania znanego rosyjskiego opozycjonisty i dawnego szachowego arcymistrza Garriego Kasparowa.

Decyzją sądu stolicy syberyjskiego regionu - Republiki Komi zaocznie areszt tymczasowy nałożono także na byłego członka Dumy Państwowej Giennadija Gudkowa, działaczkę na rzecz ochrony środowiska Jewgieniję Czirikowo i Iwanę Tiutrinę, uznanych już w Rosji za zagranicznych agentów i figurujących na liście ekstremistów oraz terrorystów.

Jak podaje agencja informacyjna Interfax wymiar tymczasowego aresztu dla trójki opozycjonistów to dwa miesiące od ich zatrzymania, lub od momentu przekazania do Rosji przez inne państwo. W sprawie kompetentny jest sąd Komi ponieważ to właśnie regionalny wydział Federalnej Służby Bezpieczeństwa prowadzi postępowanie w sprawie Kasparowa, Gudkowa, Czirikowo i Tiutrinowej.

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 360 nowoczesnych rakiet przeciwradarowych AGM-88G AARGM-ER, o zasięgu 300 km. Broń ta jest przeznaczona do przełamywania zaawansowanych systemów obrony powietrznej.

W środę należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA) podała, że Departament Stanu USA wyraził formalną zgodę na sprzedaż Polsce 360 nowoczesnych rakiet przeciwradarowych o zwiększonym zasięgu AARGM-ER po maksymalnej cenie 1,275 mld dol.

Odczyty za pierwszy kwartał bieżącego roku wskazują, że Uzbekistan radykalnie zwiększył import "błękitnego paliwa". Jest to skutek ubigłorocznego kontraktu z Gazpromem.

W pierwszym kwartale tego roku Uzbekistan importował gaz ziemny o wartości 360 mln dolarów, czyli 2,4 razy wyższej niż w analogicznym okresie roku zeszłego. Poinformowała o tym służba prasowa Urzędu Statystycznego przy Prezydencie Uzbekistanu, na którą powołał się w czwartek portal Fergana.

Wzrost wynika z importu rosyjskiego gazu, który rozpoczął się w październiku 2023 roku, jak podkreślił portal. Zarazem Uzbekistan prowadził także eksport "błękitnego paliwa". W okresie styczeń-marzec 2024 r. miał wartość 45,4 mln dolarów, to jest o 2,5 proc. wyższą od pierwszego kwartału ubiegłego roku.

Kreml ostrzegł w poniedziałek, że podejmie „niezbędne” środki, aby „zapewnić swoje bezpieczeństwo”, jeśli Polska będzie "gościć" broń nuklearną. (more…)

W powstaniu opozycyjnego bloku „Zwycięstwo” mogą występować elementy zdrady stanu – stwierdził pełniący obowiązki prokuratora generalnego Mołdawii Ion Munteanu.

„Prokuratura Generalna Mołdawii bada działania kilku polityków powiązanych z grupą Șor, która utworzyła w niedzielę w Moskwie blok "Zwycięstwo". Z naszego punktu widzenia jest to działanie zagrażające bezpieczeństwu państwa i jest kolejnym przejawem grupy przestępczej Șor. Każde takie działanie tej grupy będzie odpowiednio kwalifikowane. Element „zdrady ojczyzny” jest również rozpatrywany w związku z wydarzeniami, których wszyscy byliśmy świadkami” – powiedział pełniący obowiązki szefa instytucji Munteanu, którego słowa przytoczyła we wtorek rosyjska agencja RIA Nowosti.

W Moskwie zebrali się w niedziele przedstawiciele partii sprzeciwiających się prozachodniemu kursowi obecnych władz Mołdawii. Na zjeździe obecni byli politycy zdelegalizowaej partii Șor, partii “Odrodzenie”, “Alternatywna siła ratunku Mołdawii”, “Szansa” i “Zwycięstwo”. Dwie pierwsze zdołały wprowadzić swoich kandydatów do parlamentu w w wyborach z 2021 r. Na kogresie obecny był także biznesmen Ilan Șor, na co dzień mieszkającym w Izraelu z powodu wyroku więzienia, jaki ciąży na nim w ojczyźnie.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%