Warunkiem ruchu bezwizowego jest posiadanie paszportu biometrycznego oraz spełnienie innych warunków przewidzianych w przepisach.

Od dzisiaj został zniesiony obowiązek posiadania wiz dla obywateli Ukrainy przy wjeździe do państw strefy Schengen. Jak podkreśla Straż Graniczna, warunkiem wjazdu jest jednak posiadanie paszportu biometrycznego oraz spełnienie innych wymagań przewidzianych w przepisach – muszą oni zadeklarować na granicy cel i warunki pobytu, udowodnić posiadanie wymaganych środków finansowych (w przypadku Polski 100 zł na dzień, lecz nie mniej niż łącznie 300 zł). Jeśli widnieją w bazach danych jako osoby, którym zabroniono wjazdu, lub Straż Graniczna uzna, że stanowią zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego, nie zostaną wpuszczeni.

Obecnie jedynie ponad 3 mln Ukraińców posiada paszporty biometryczne. Pozostali wciąż będą musieli okazać wizę na granicy z UE.

Pobyt obywatela Ukrainy w strefie Schengen nie może trwać ponad 90 dni w ciągu ostatnich 180 dni. Wszystkie krótkoterminowe wizyty w tym czasie są sumowane. Ta reguła obowiązuje także dla okresu sprzed zniesienia obowiązku wizowego.

Z powodu różnych stref czasowych najwcześniej ruch bezwizowy zaczął obowiązywać w Finlandii, Estonii, Rumunii, Bułgarii, Grecji oraz na Cyprze, Litwie i Łotwie. Najpóźniej – na Islandii oraz innych wyspach na Atlantyku należących do państw UE. Ruch bezwizowy dla Ukraińców nie obowiązuje w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Jak podaje lwowski portal Varta1, ukraińskie MSZ nie stwierdziło komplikacji w pierwszych godzinach obowiązywania ruchu bezwizowego. Nie zanotowano przypadków odnowy wjazdu osobom, które nie posiadały wiz.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ukraińcy traktują zniesienie wiz do Unii Europejskiej jako symboliczne zerwanie związków z Rosją. Wczoraj prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uruchomił specjalny zegar odliczający ostatnie godziny do wejścia w życie nowych regulacji.

„Każda sekunda, którą odmierza ten zegar nie tylko przybliża nas do bezwizowego ruchu, nie tylko uwiarygadnia ukraiński paszport na granicy z UE, nadając mu europejskiego znaczenia i dając mu nowe możliwości. Nie tylko jest motorem napędowym zacieśniania naszych relacji z Unią Europejską. Za dwanaście godzin ostatni dźwięk odliczania będzie oznaczać upadek papierowej zasłony, która latami oddzielała nas od Europy, a gdzie my uformowaliśmy się jako naród i jako państwo” – mówił Poroszenko.

Kresy.pl / Straż Graniczna / Varta1 / eurointegration.com.ua /RMF24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz