Straż Graniczna zatrzymała nielegalnych imigrantów z Syrii, którzy usiłowali wjechać na terytorium RP, wykorzystując do tego celu podrobione lub należące do innych osób dokumenty podróży. Polskę traktowali jako kraj tranzytowy.

Na lotnisku w Krakowie-Balicach, po przylocie z Aten, zostali zatrzymani mężczyzna oraz trzy kobiety, w wieku od 18 do 36 lat. Droga całej czwórki rozpoczęła się w Syrii, którą zdecydowali się opuścić z powodu braku środków do życia, z obawy o swoje bezpieczeństwo lub uciekając przed służbą w wojsku. Ich historie wyglądały podobnie — podróż z Syrii pieszo lub samochodami w zależności możliwości finansowych, dłuższy pobyt w Turcji, a następnie próby nielegalnego przekroczenia granicy turecko-greckiej – poinformowała służba w środę.

Podkreślono, że po paru miesiącach pobytu, Syryjczycy kupli w Atenach sfałszowane oraz autentyczne, lecz utracone przez prawowitych właścicieli dokumenty tożsamości, by na ich podstawie opuścić Grecję. Po wylądowaniu w Krakowie cudzoziemcy planowali udać się do Niemiec i Królestwa Niderlandów, gdzie aktualnie mieszkają ich krewni. Wszyscy traktowali Polskę jako kraj tranzytowy.

Cudzoziemcy usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy państwowej przy użyciu podstępu. Troje Syryjczyków wykorzystało do tego celu oryginalne dowody osobiste (belgijski, hiszpański oraz bułgarski) stwierdzające tożsamość innych osób, natomiast jedna pasażerka posłużyła się podrobionym dokumentem rumuńskim. Dodatkowo, pasażerowie nie posiadali żadnych innych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP, w związku z tym wobec każdej z osób wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.

Na początku maja funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej (SG) zatrzymali grupę 12 osób (2 obywateli Iraku i 10 obywateli Iranu), które przekroczyły polsko-białoruską granicę wbrew przepisom.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pod koniec kwietnia funkcjonariusze Straży Granicznej (SG) zatrzymali, na terenie powiatu augustowskiego, 10 cudzoziemców (obywateli Rosji oraz Tadżykistanu), którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusi do Polski. Zatrzymano także dwóch organizatorów i jednego pomocnika nielegalnego przekroczenia granicy.

Także pod koniec kwietnia funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej (SG) zatrzymali dwóch obywateli Turcji. Mężczyźni wcześniej nielegalnie przekroczyli granicę państwową z terytorium Ukrainy do Polski.

W pierwszej połowie kwietnia bieżącego roku funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 8 Afgańczyków, którzy nielegalnie usiłowali dostać się do Niemiec.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pod koniec marca Straż Graniczna zatrzymała sześciu obywateli Afganistanu, którzy, ukryci w naczepie tira, nielegalnie przekroczyli granicę z Czech do Polski.

Również w marcu Straż Graniczna zatrzymała obywateli Turcji oraz Afganistanu, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-ukraińską granicę.

Pod koniec lutego Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej działając z policją i Krajową Administracją Skarbową, zatrzymał na Podkarpaciu 15-osobową grupę nielegalnych imigrantów z Syrii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także w lutym Prokuratura Krajowa informowała o rozbiciu międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji do Polski. Grupa przestępcza zorganizowała przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej nie mniej niż 8337 ustalonym cudzoziemcom.

Zobacz także: SG: Kontrola w agencji zatrudnienia, 78 zatrudnionych nielegalnie imigrantów

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply