Na Podkarpaciu zatrzymano grupę nielegalnych imigrantów z Syrii

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej działając z policją i Krajową Administracją Skarbową, zatrzymał w środę na Podkarpaciu 15-osobową grupę nielegalnych imigrantów z Syrii.

Wspólne działania funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Policji i KAS doprowadziły do szybkiego ujęcia 15-osobowej grupy imigrantów z Syrii – informuje Straż Graniczna na swojej witrynie internetowej.

Policja z Rzeszowa przekazała Straży Granicznej informację o grupie cudzoziemców, która opuściła przestrzeń ładunkową litewskiego tira na parkingu w Stobiernej, w powiecie rzeszowskim. Na miejsce skierowany został patrol Straży Granicznej.

„Wskazane miejsce świadczyło, że w naczepie tira — między ładunkiem materiałów tekstylnych podróżowała grupa osób. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej stwierdzili przecięcie linki celnej zabezpieczającej transport towaru oraz uszkodzenie plandeki” – czytamy w oświadczeniu.

Z ustaleń funkcjonariuszy Straży Granicznej wynikało, że kierowca tira jadący z Rumunii na Litwę nie wiedział, iż w przewozi ludzi. Nielegalni imigranci opuścili naczepę w trakcie postoju pojazdu na parkingu i udali się w kierunku pobliskiego lasu. Wszczęte działania poszukiwawcze doprowadziły do zatrzymania grupy imigrantów w promieniu około 3-4 km od parkingu.

Wśród cudzoziemców było 13 mężczyzn oraz 3 kobiety w wieku od 17 do 33 lat. Nie posiadali zarówno dokumentów, jak i pieniędzy. Przyznali, że pochodzą z Syrii. Wnioski o azyl składali już będąc w Grecji, lecz mimo to postanowili na własną rękę udać się do Niemiec. Za przerzut i zorganizowanie transportu zapłacili organizatorom z południa Europy po 2 tys. euro każdy. Podczas zatrzymania cudzoziemcy byli wyziębieni i głodni. Zostali przebadani przez lekarza, natomiast ich stan zdrowia został oceniony jako dobry.

Zobacz też: Rozbito grupę zajmującą się organizowaniem nielegalnej imigracji do Polski

Trwają czynności związane z ustaleniem ich tożsamości, trasy przejazdu oraz statusu prawnego. Zatrzymani cudzoziemcy to najliczniejsza grupa nielegalnych imigrantów zatrzymana w ostatnich latach na Podkarpaciu.

Kresy.pl/Straż Graniczna

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz