Rosja jest dla Wielkiej Brytanii “zagrożeniem numer jeden” – oświadczył brytyjski minister obrony Ben Wallace. Dodał, że rosyjskie okręty “okrążają całe wybrzeże Wielkiej Brytanii”.

Wallace stwierdził w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla “Daily Telegraph”, że pod koniec ubiegłego roku, po raz pierwszy od “bardzo, bardzo dawna, a może nawet w ogóle pierwszy raz”, na Morzu Irlandzkim została zauważona rosyjska łódź podwodna.

Jest to pierwsze potwierdzenie obecności rosyjskich okrętów na Morzu Irlandzkim przez brytyjski rząd – zwraca uwagę PAP. Rosyjskie okręty są zauważane w kanale La Manche oraz na Morzu Północnym. Wielka Brytania wykryła od 2013 roku co najmniej 150 przypadków, w których rosyjskie jednostki były w pobliżu brytyjskich wód terytorialnych. W tego typu sytuacjach brytyjska marynarka wojenna wysyła niszczyciela lub fregatę, w celu monitorowania rosyjskiego okrętu.

Zobacz także: Wielka Brytania wyśle okręty na Morze Czarne

W ubiegłym roku oprócz wspomnianej łodzi podwodnej, zauważono u wybrzeży Wielkiej Brytanii także siedem innych rosyjskich okrętów oraz 26 statków niewojskowych. Wallace podkreślił, że Rosja celowo przeprowadza takie działania wymierzone w Wielką Brytanię.

“Jesteśmy odwiedzani regularnie przez wścibskie rosyjskie statki, a teraz jesteśmy regularnie odwiedzani przez kilka rosyjskich okrętów wojennych. Próbowaliśmy deeskalacji, próbowaliśmy różnych metod, lecz w tej chwili, dopóki Rosja nie zmieni swojej postawy, dość trudno jest zobaczyć, dokąd zmierzamy” – powiedział Wallace.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Wielka Brytania kupuje kolejne bezzałogowe pojazdy lądowe Rheinmetall Mission Masters

W sobotę nowy brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth wypłynął w pierwszą misję. Jednostka kieruje się w stronę Oceanu Indyjskiego, a potem Pacyfiku. Ben Wallace podkreślił, że misja ma na celu pokazanie, iż Wielka Brytania jest nadal w stanie bronić swoich interesów wiele tysięcy kilometrów od granic kraju. Podkreślił, że “zagrożeniem numer jeden” pozostaje dla Wielkiej Brytanii Rosja.

telegraph.co.uk / mirror.co.uk / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply