Funkcjonariusze ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali sześciu obywateli Afganistanu, którzy, ukryci w naczepie tira, nielegalnie przekroczyli granicę z Czech do Polski – poinformowała służba w czwartek.

W komunikacie podkreślono, że kierowca bułgarskiej ciężarówki, zaniepokojony dobiegającymi z naczepy odgłosami, zatrzymał się w rejonie byłego przejścia granicznego Cieszyn-Boguszowice. “Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej, którzy prowadzili kontrole sanitarne, otworzyli drzwi naczepy. Okazało się, że w środku, na ładunku słonecznika podróżowało sześciu cudzoziemców” – napisano.

Imigranci nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, deklarowali, że pochodzą z Afganistanu. Wszyscy zostali zatrzymani. Po badaniach lekarskich ustalono, że pięciu z nich ma powyżej 18 lat, natomiast jeden jest w wieku pomiędzy 17, a 18 lat.

Dalsze czynności potwierdziły afgańskie obywatelstwo nastolatków oraz ich dane osobowe. Mężczyźni oświadczyli w czasie przesłuchania, że celem ich podróży były Niemcy. Ustalono dodatkowo, że wszyscy złożyli wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Obywatele Afganistanu będą umieszczeni w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców, zostaną następnie przekazani do państw, w których ubiegali się o ochronę międzynarodową w ramach tzw. procedury dublińskiej.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Straż Graniczna zatrzymała obywateli Turcji, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-ukraińską granicę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także w ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej (SG) w Łodzi zatrzymali pięcioosobową grupę cudzoziemców z Afganistanu, która nielegalnie przedostała się do Polski w naczepie ciężarówki

Przypomnijmy, że w poprzednią sobotę funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali czterech obywateli Syrii oraz obywatela Iraku, którzy po wylądowaniu samolotu z Aten, okazali do kontroli dokumenty należące do innych osób.

Pod koniec lutego Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej działając z policją i Krajową Administracją Skarbową, zatrzymał na Podkarpaciu 15-osobową grupę nielegalnych imigrantów z Syrii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także w lutym Prokuratura Krajowa informowała o rozbiciu międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji do Polski. Grupa przestępcza zorganizowała przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej nie mniej niż 8337 ustalonym cudzoziemcom.

Zobacz także: SG: Kontrola w agencji zatrudnienia, 78 zatrudnionych nielegalnie imigrantów

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply