Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej (SG) w Łodzi zatrzymali pięcioosobową grupę cudzoziemców z Afganistanu, która nielegalnie przedostała się do Polski w naczepie ciężarówki – poinformowała służba w poniedziałek.

W komunikacie podkreślono, że na trasie S8 niedaleko miejscowości Łask w woj. łódzkim funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji oraz KAS, po zerwaniu plomb celnych, w części ładunkowej ciężarówki znaleźli pięciu młodych cudzoziemców. Byli ukryci między paletami z transportowaną folią. Udzielona im została podstawowa pomoc przedmedyczna. Na podstawie złożonych ustnych oświadczeń oraz po badaniu lekarskim ustalono, że są obywatelami Afganistanu w wieku  od 14 do 16 lat. Wszyscy przekroczyli granicę Polski od strony Słowacji. Podróżowali w ukryciu prawdopodobnie z terytorium Turcji przez Bułgarię i Węgry.

„W sprawie został również przesłuchany w charakterze świadka kierowca ciężarówki, obywatel Bułgarii. Mężczyzna o incydencie poinformował swojego dyspozytora, a następnie służby mundurowe. Po zakończonych czynnościach zezwolono mu na kontynuowanie podróży” – podaje SG.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wobec wszystkich zatrzymanych wdrożona została procedura administracyjna, zmierzającą do zobowiązania cudzoziemców do powrotu. Czterech szesnastoletnich obywateli Afganistanu, postanowieniem sądu, umieszczono w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie. Piąty, czternastolatek, skierowany został do jednej z placówek wychowawczo – opiekuńczych w Łodzi.

źr. Straż Graniczna

źr. Straż Graniczna

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w poprzednią sobotę funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali czterech obywateli Syrii oraz obywatela Iraku, którzy po wylądowaniu samolotu z Aten, okazali do kontroli dokumenty należące do innych osób.

Pod koniec lutego Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej działając z policją i Krajową Administracją Skarbową, zatrzymał na Podkarpaciu 15-osobową grupę nielegalnych imigrantów z Syrii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także w lutym Prokuratura Krajowa informowała o rozbiciu międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji do Polski. Grupa przestępcza zorganizowała przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej nie mniej niż 8337 ustalonym cudzoziemcom.

Zobacz także: SG: Kontrola w agencji zatrudnienia, 78 zatrudnionych nielegalnie imigrantów

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz