“Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gorzowie Wielkopolskim ujawnili 78 przypadków, w których agencja pracy powierzyła cudzoziemcom pracę wbrew obowiązującym przepisom” – poinformowała służba we wtorek.

Kontrola została przeprowadzona w Agencji Zatrudnienia w Gorzowie Wielkopolskim. Wylegitymowanych zostało 162 obywateli Mołdawii, których zatrudniała agencja. Zweryfikowana została dokumentacja niezbędna do legalnego wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. “Okazało się, że 70 cudzoziemców pracowało bez wymaganego zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Dwóch cudzoziemców nie posiadało dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu w Polsce, natomiast 36 pracowało bez zawarcia umowy o pracę” – podkreślono.

Straż graniczna informuje, że wobec pracodawcy wszczęto postępowanie w sprawie o wykroczenie. Mężczyźnie zarzucono zatrudnienie 78 cudzoziemców z naruszeniem obowiązujących przepisów. Do sądu zostanie skierowany wniosek o ukaranie pracodawcy. Grozi mu kara grzywny w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Zobacz także: Proimigracyjne agencje zatrudnienia są gotowe ściągać tysiące lekarzy i pielęgniarek ze wschodu Polski

Na początku lutego funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Medyce ujawnili ponad sto fałszywych oświadczeń uprawniających cudzoziemców do pracy w Polsce. Posłużyli się nimi obywatele Mołdawii i Ukrainy.

Przypomnijmy, że funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Augustowie podczas kontroli legalności zatrudnienia w jednej z podlaskich agencji pracy wykryli, że na 198 zatrudnionych tam cudzoziemców większość pracowała nielegalnie.

W lipcu ubiegłego roku Straż Graniczna informowała w kwestii danych dotyczących nielegalnie zatrudnionych obcokrajowców w jednym z województw. Podkreślono wówczas, że na 3,1 tys. skontrolowanych od początku roku 2020 w województwie warmińsko-mazurskim obcokrajowców, aż 700 spośród nich zostało zatrudnionych nielegalnie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wrześniu 2019 roku Straż Graniczna poinformowała o zatrzymaniu na terenie Małopolski 9 obywateli Ukrainy, którzy pracowali nielegalnie w jednej z małopolskich firm. Funkcjonariusze przeprowadzali kontrolę tej firmy sektora spożywczego w trakcie której wykryli łamanie prawa. Okazało się, że za pośrednictwem firmy „ze wschodniej Polski”, jak napisano na stronie internetowej SG, małopolskie przedsiębiorstwo korzystało z nielegalnej pracy 29 imigrantów z Ukrainy.

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply