“Od początku tego roku nielegalnie zatrudnionych w regionie było 700 spośród 3,1 tys. skontrolowanych obcokrajowców” – poinformowała warmińsko-mazurska straż graniczna we wtorek.

Straż Graniczna poinformowała we wtorek, że na 3,1 tys. skontrolowanych od początku roku w województwie warmińsko-mazurskim obcokrajowców, aż 700 spośród nich zostało zatrudnionych nielegalnie – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Rzeczniczka prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej Mirosława Aleksandrowicz podkreśliła, że funkcjonariusze straży granicznej stwierdzili największe uchybienia w kontrolowanych firmach, które pośredniczą w powierzaniu pracy. Przykładowo, przedsiębiorca z Gdyni oddelegował 349 cudzoziemców do ełckich zakładów mięsnych. Okazało się, że aż 327 z nich zostało zatrudnionych niezgodnie z przepisami.

“Druga agencja pośrednictwa pracy z siedzibą w powiecie jarocińskim wysłała na Mazury 108 obcokrajowców. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej stwierdzili, że 107 cudzoziemców nielegalnie pracowało w zakładach mięsnych” – dodała Aleksandrowicz.

Zaznaczyła, że naruszenia przepisów w tym zakresie dotyczyły głównie “pracy bez wymaganego zezwolenia bądź oświadczenia, bez zawarcia stosownej umowy o pracę, oraz powierzenia pracy na innych warunkach, niż określono w zezwoleniu”.

Czytamy, że obywatele Ukrainy stanowili większość nielegalnie zatrudnionych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Minister rolnictwa: ułatwiamy zatrudnienie pracowników zza wschodniej granicy

Rzecznik poinformowała, że w związku z opisywanymi ustaleniami, do sądów zostało skierowanych 61 wniosków o ukaranie pracodawców. Nałożono także 54 grzywny w drodze mandatu karnego na kwotę około 16,5 tys. zł.

Sądy ukarały pracodawców, którzy zatrudniali nielegalnie pracowników z Ukrainy, Bangladeszu, Białorusi, Gruzji, Indonezji, Mołdawii, Mongolii, Nepalu i Uzbekistanu karami o łącznej wartości około 131 tys. zł.

pap / wnp.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply