Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił członków zespołu Behemoth, w tym jej lidera Adama “Nergala” Darskiego, od zarzutu znieważenia polskiego godła. Wyrok jest nieprawomocny.

W Sądzie Okręgowym w Gdańsku w piątek zapadł wyrok ws. znieważenia polskiego godła przez członków zespołu “Behemoth”. Trzech oskarżonych – Adam “Nergal” Darski, grafik Rafał Wechterowicz oraz prowadzący stronę internetową i sklep zespołu Maciej Gruszka – zostało uniewinnionych. Oskarżeni byli nieobecni w piątek na sali rozpraw. Wcześniej wyrazili zgodę na publikację danych osobowych.

Wedle sądu wzór graficzny znajdujący się na plakacie “Rzeczpospolita Niewierna” nie jest wizerunkiem godła polskiego, choć jak podkreśliła sędzia SO Monika Jobska, “nawet dla laika do godła nawiązuje”.

W uzasadnieniu sąd podkreślił, że “przedmiotem publicznego znieważenia opisanego w art. 137 Kodeksu Karnego musi być m.in. godło. Nie zaś twór graficzny, projekt graficzny, nawiązujący czy też podobny do orła. Jak wynika z opinii jednego z biegłych, projekt został przez autora stworzony od podstaw i nie stanowi przerobienia godła RP”.

“Użyte w plakacie symbole zostały zrozumiane jako przeciwne wierze. Dla tych osób wiara jest synonimem polskości. Państwo Polskie jest państwem świeckim” – powiedziała sędzia. Jak dodała, sprawa ta nie dotyczyła naruszenia uczuć religijnych tylko uczuć państwowych.

W kwietniu 2018 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił wszystkich trzech oskarżonych. Apelację od tego wyroku wniosła prokuratura. We wrześniu 2018 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok sądu niższej instancji i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Wyrok wydany w piątek jest nieprawomocny.

Zobacz także: Sąd w Płocku: „tęczowa” Matka Boża nie obraża uczuć religijnych 

Jak informowaliśmy, we wrześniu ub. roku sąd uniewinnił Adama „Nergala” Darskiego od zarzutu obrazy uczuć religijnych. W treści uzasadnienia wyroku zasugerowano, że osoby, które poczuły się urażone zdjęciem, na którym ktoś depcze wizerunek Matki Boskiej, same są sobie winne, ponieważ nie powinny oglądać treści zamieszczanych przez niego w mediach społecznościowych.

Zobacz także: Prezes Empiku: przepraszam za reklamę z Nergalem

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply