Wielka Brytania zapowiedziała, że ​​zapewni Ukrainie dalsze 1,3 miliarda funtów wsparcia wojskowego i pomocy humanitarnej – przekazała w sobotę agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Wielka Brytania zapowiedziała w sobotę, że ​​zapewni Ukrainie dalsze 1,3 miliarda funtów wsparcia wojskowego i pomocy humanitarnej.

Nowa deklaracja niemal podwaja wcześniejsze zobowiązania Wielkiej Brytanii do wydatków na Ukrainę, a rząd stwierdził, że jest to najwyższy wskaźnik wydatków na konflikt od czasów wojen w Iraku i Afganistanie, chociaż nie podał szczegółów tej kalkulacji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Brutalny atak Putina powoduje nie tylko niewypowiedziane zniszczenia na Ukrainie – zagraża także pokojowi i bezpieczeństwu w całej Europie” – powiedział Johnson w oświadczeniu. Dodatkowe wydatki na Ukrainę będą pochodzić z rezerwy wykorzystywanej przez rząd na wypadek sytuacji nadzwyczajnych.

Rząd powiedział również, że Johnson będzie gospodarzem spotkania wiodących firm zbrojeniowych jeszcze w tym miesiącu, aby omówić zwiększenie produkcji w odpowiedzi na zwiększony popyt wywołany wojną na Ukrainie.

Przypomnijmy, że prezydent USA Joe Biden ogłosił w piątek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ok. 150 mln dolarów. Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie m.in. dodatkowe pociski artyleryjskie i radary.

Od początku rosyjskiej inwazji Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę uzbrojenie warte 3,4 miliarda dolarów – zwraca uwagę agencja Reuters. Wysłano m.in. haubice, systemy przeciwlotnicze Stinger, przeciwpancerne pociski Javelin, amunicję i drony kamikadze Phoenix Ghost.

Nowy pakiet o wartości 150 milionów dolarów będzie zawierał 25 tys. pocisków artyleryjskich 155 mm, radar przeciwartyleryjski, sprzęt zakłócający, sprzęt polowy oraz części zamienne – medium powołuje się na amerykańskiego urzędnika zaznajomionego ze sprawą.

Pod koniec kwietnia br. prezydent USA Joe Biden poprosił Kongres o 33 miliardy dolarów na finansowanie pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy do września tego roku. Ogromny wniosek o finansowanie obejmuje ponad 20 miliardów dolarów na broń, amunicję i inną pomoc wojskową, a także 8,5 miliarda dolarów na bezpośrednią pomoc gospodarczą dla rządu i 3 miliardy dolarów na pomoc humanitarną.

Senator Partii Demokratycznej Chuck Schumer oświadczył w niedzielę, że doda do ustawy klauzulę, która umożliwi Stanom Zjednoczonym konfiskatę aktywów rosyjskich oligarchów i przekazanie pochodzących z nich pieniędzy Ukrainie.

Zobacz także: Biden: nasza broń pozwala Ukraińcom bronić się bez ryzyka III wojny światowej i wysyłania sił USA [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Informowaliśmy, że Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zdecydowanie poparła w czwartek przepisy, które ułatwią eksport sprzętu wojskowego na Ukrainę, ożywiając „Ustawę Lend-Lease” z okresu II wojny światowej.

Ustawa pozwala Stanom Zjednoczonym na dostarczanie sprzętu na Ukrainę z technicznym wymogiem zapłaty w późniejszym terminie, zasadniczo oddając go rządowi Kijowa.

Jak podawaliśmy, w niedzielę kongresmen Partii Republikańskiej Adam Kinzinger oświadczył, że USA powinny być gotowe do użycia amerykańskiej armii na Ukrainie. „Powinniśmy być na to gotowi” – powiedział.

Kinzinger jest inicjatorem przyjęcia przez Kongres rezolucji, która pozwala prezydentowi na wydanie rozkazu użycia sił zbrojnych w sytuacji, gdyby Rosja użyła broni masowego rażenia na Ukrainie.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz