Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Litwy jest przeciwko zamieszczaniu w paszporcie lub dowodzie tożsamości wpisu dotyczącego narodowości obywatela. Według ministerstwa byłoby to sprzeczne z przeznaczeniem owych dokumentów.

Propozycję, by w dokumentach potwierdzających tożsamość zamieszczać dane dotyczące narodowości, złożył w sejmie przedstawiciel Partii Pracy Mečislovas Zaščiurinskas. Obecnie w litewskich dokumentach nie ma punktu dotyczącego narodowości, co zdaniem posła niszczy poczucie tożsamości narodowej i patriotyzmu, osłabia nie tylko naród, ale też samo państwo.

Tymczasem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło oficjalne wnioski, wedle których „ani paszport, ani dowód osobisty nie mają związku z potwierdzeniem narodowości obywatela. (…) Decyzja obywatela o utożsamianiu się z jakimkolwiek narodem etnicznym, także możliwość deklarowania (wyrażania) swojej tożsamości narodowej nie powinny być łączone z formalnym wpisaniem narodowości do paszportu czy dowodu osobistego”.

Ministerstwo podało także, że narodowość nie stanowi podstawy prawnej do ograniczania praw człowieka czy udzielania osobom jakichkolwiek przywilejów, dlatego wpisanie narodowości w dokumencie nie miałoby żadnych konsekwencji prawnych.

MSW przypomniało ponadto o zagwarantowanym w Konstytucji prawie społeczności narodowych do własnego języka, kultury i tradycji. „Dlatego obywatele, identyfikujący się z konkretnym narodem, i bez wspomnianego wpisu w dokumentach mogą pielęgnować swój język, kulturę, zwyczaje, aktywnie uczestniczyć w działalności społeczności narodowych oraz w inny sposób wyrażać swoją tożsamość narodową” – deklaruje resort.

Poza tym MSW podało w oficjalnych wnioskach, że wprowadzenie nowego punktu w dokumentach znacznie obciążyłoby budżet państwa. Wymagałoby to zmian w systemie wydawania dokumentów osobowych oraz oprogramowaniu, zmiany wszystkich blankietów i form dokumentów.

Propozycję dotyczącą zamieszczania wpisu o narodowości w dokumentach Rząd Litwy rozpatrzy we wtorek.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply