Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski osobiście poprosił premiera Słowacji, Eduarda Hegera o dostarczenie samolotów bojowych. Według mediów, chodzi o 11-12 myśliwców MiG-29.

W czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Słowacji Eduardem Hegerem na szczycie UE w Brukseli. Przy tej okazji, ukraiński przywódca oficjalnie zwrócił się do Słowacji o dostarczenie myśliwców MiG-29 dla obrony przed rosyjską agresją.

Ukraińska agencja Unian podała, powołując się na serwis Tasr, że Ukraina może otrzymać od Słowacji 11 lub 12 samolotów bojowych.

Jak podano, podczas unijnego szczytu w Brukseli premier Eduard Heger obiecał ukraińskiemu prezydentowi, Wołodymyrowi Zełenskiemu pomoc, o jaką wcześniej go prosił. Zełenski prosił o dostarczenie poradzieckich myśliwców MiG-29. Według relacji, Heger powiedział mu, że „Słowacja zrobi wszystko, co może, żeby spełnić tę prośbę”.

Słowacki premier sam odniósł się do sprawy, zamieszczając wieczorem wpis na Twitterze.

„Słyszę Cie, Wołodymyrze Zełenski! Ukraina potrzebuje broni, by oczyścić swoje terytorium z rosyjskiego agresora. Wygrać wojnę. To leży w interesie bezpieczeństwa Słowacji i UE” – napisał Heger.

„Poprosiłeś o uzbrojenie, w tym o MiG-29, żeby chronić wasze niebo i ludzi. Będę nad tym pracował. Słowacja jest z wami” – dodał.


Wcześniej, w styczniu, słowacki minister obrony, Jaroslav Nad powiedział, że rząd w Bratysławie jest gotów do podjęcia decyzji o wysłaniu myśliwców na Ukrainę. Dodał, że trzeba już tylko poczekać na na odpowiednie rozporządzenie.

Jak pisaliśmy, w grudniu minister spraw zagranicznych Słowacji Rastislav Kačer poinformował, że Słowacja rozważa możliwość przekazania myśliwców MiG-29 na Ukrainę. „Rozmawiamy z naszymi partnerami w NATO o tym, jak to zrobić” – dodał.

Zobacz też: The Spectator: Chiny wpłynęły na USA, blokując wysłanie polskich MiG-29 na Ukrainę.

Przypomnijmy, że Słowacja planuje uruchomienie u siebie produkcji amunicji artyleryjskiej, która trafiałaby na Ukrainę. Ponadto, jednym z priorytetów rządu w Bratysławie jest jak najszybsze uruchomienie centrum obsługi technicznej pojazdów z Ukrainy.

Ukraińskie media podkreślają, że Słowacja należy do krajów, które bardzo aktywnie wspierają Ukrainę w odpieraniu rosyjskiej inwazji. Przekazała Ukraińcom 30 bojowych wozów piechoty BMP-1, a także kołowe, samobieżne armatohaubice Zuzana 2. Ukraińscy zamówili u Słowaków łącznie 8 systemów tego typu. Sygnalizowano też możliwość wysłania na Ukrainę wycofywanych z użycia słowackich myśliwców MiG-29, jednak do teraz zapowiedzi te nie zostały oficjalnie zrealizowane.

Unian / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. r2d2
  r2d2 :

  Ruski sprzęt będzie walczył z Ruską szarańczą która zaatakowała sąsiedni kraj.
  Jaka to przewrotność dziejowa.
  Słowacy dobrze pamiętają decyzję ZSRR (dzisiejsza Rosja) o napaści w 1968 w celu stłumienia “Praskiej Wiosny”, czyli próby wyzwolenia się z Ruskiej okupacji.
  W tym samym czasie w Polsce protestowali studenci których też terroryzowano i pacyfikowano.
  Polska została uczestniczyła w tym wydarzeniu, ponieważ sama też była okupowana i nie mogła odmówić ruskiemu okupantowi.
  Jak widać Ruscy to wrogowie nie tylko Polski ale i Słowacji, Czech, Węgier, Litwy, Ukrainy, Czeczeni, Gruzji, itd.
  Ostatecznie większość państw wyzwoliła się z tej barbarzyńskiej Ruskiej okupacji i wstąpiła do NATO.