Słowacja dostarczyła Ukrainie kolejną kołową samobieżną armatohaubicę Zuzana 2 – poinformował o tym w piątek minister obrony Słowacji Jaroslav Nad.

Jak poinformował w piątek na Twitterze minister obrony Słowacji Jaroslav Nad, Słowacja dostarczyła Ukrainie kolejną kołową samobieżną jednostkę artyleryjską Zuzana 2.

„Z przyjemnością potwierdzam, że siódma samobieżna haubica Zuzana 2 została już przekazana Siłom Zbrojnym Ukrainy i jest już gotowa do obrony niewinnych istnień” – napisał minister na swoim Twitterze.

Ukraina otrzymała już siedem z ośmiu dział samobieżnych kal. 155 mm, które zamówiła w czerwcu.

Przypomnijmy, że w mediach pojawiły się nagrania zniszczonej ukraińskiej haubicy samobieżnej Zuzana 2 155mm. Obecnie nie wiadomo, kiedy i gdzie została zniszczona.

Przypomnijmy, niemiecka minister obrony Christine Lambrecht poinformowała we wtorek, że Niemcy utworzą na Słowacji centrum obsługi technicznej i naprawy broni dostarczonej na Ukrainę.

„Osiągnęliśmy porozumienie i prace mogą rozpocząć się natychmiast, aby cały dostarczony (do Kijowa) sprzęt można było naprawić po opuszczeniu pola bitwy” – powiedziała dziennikarzom, gdy przybyła na spotkanie ze swoimi odpowiednikami z UE w Brukseli.

Słowacki minister obrony Jaroslav Nad powiedział, że prace remontowe rozpoczną się w ciągu najbliższych kilku tygodni i skoncentrują się głównie na haubicach i systemach przeciwlotniczych.

Rozmowy na temat układu, finansowanego przez Niemcy, rozpoczęły się we wrześniu, powiedział Nad, dodając, że oba kraje dążą do szybkiego porozumienia, aby pomóc Ukrainie w walce z rosyjską inwazją.

„Ponieważ rosyjska agresja na Ukrainie nie ustaje, nasza pomoc też nie może być opóźniana” – powiedział Nad w oświadczeniu.

Lambrecht powiedziała również, że Berlin planuje wyszkolić około 5000 ukraińskich żołnierzy w Niemczech do czerwca przyszłego roku w ramach misji szkoleniowej Unii Europejskiej.

Kresy.pl/Mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply