USA zaczyna brakować niektórych systemów broni i amunicji wysokiej klasy, które można przekazać Ukrainie – podaje CNN.

CNN powołuje się na trzech amerykańskich urzędników posiadających bezpośrednią wiedzę na ten temat.

Jeden z informatorów CNN przekonuje, że zapasy niektórych systemów „kurczą się” po prawie dziewięciu miesiącach wysyłania dostaw do Kijowa. USA dysponują „skończoną ilością” nadmiarowych zapasów do wysłania.

Szczególne obawy dotyczą zapasów przeciwlotniczych rakiet Stinger

Jak podaje amerykańska stacja, „po raz pierwszy od dwóch dekad USA nie są bezpośrednio zaangażowane w konflikt — po wycofaniu się z Afganistanu i przejściu do roli doradczej w Iraku”. „Bez potrzeby produkowania broni i amunicji na potrzeby wojny, USA nie wytworzyły ilości zapasów potrzebnych do podtrzymania trwałego konfliktu o wysokiej intensywności” — czytamy.

Broń wysyłana na Ukrainę ma nie pochodzić z zapasów, które USA przechowują na własne potrzeby, ale sytuacja ta jest źródłem debaty w Departamencie Obrony.

Według jednego z urzędników ocena, czy USA „kończą się” zapasy jest subiektywna ponieważ zależy od tego, jak duże ryzyko Pentagon jest skłonny podjąć. Jednak faktem jest, że amerykańska baza przemysłowa ma trudności z wystarczająco szybkim zaspokojeniem popytu.

„Jest coraz trudniej” — powiedział CNN Rep. Mike Quigley, członek House Intelligence Committee. „To jest wojna, o której myśleliśmy, że skończy się w ciągu dni, ale teraz może trwać latami. W czasie, gdy globalne łańcuchy dostaw topnieją, Zachód będzie miał bardzo trudny czas, aby sprostać wymaganiom na tym bardzo wysokim poziomie” — dodał.

Sekretarz prasowy Pentagonu gen. bryg. Patrick Ryder powiedział CNN, że USA będą nadal wspierać Ukrainę „tak długo, jak będzie to konieczne”, dodając jednocześnie, że żadne transfery broni do Ukrainy nie zmniejszyły gotowości wojskowej USA.

Jak informowaliśmy, grupa Republikanów w Izbie Reprezentantów USA pod przywództwem Marjorie Taylor Greene obiecała w czwartek walczyć z pomocą dla Ukrainy.

Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie 18 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, odkąd Rosja rozpoczęła w lutym inwazję na pełną skalę na ten kraj.

W środę po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (Ramstein-7) sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, zapowiedział kolejne wsparcie dla Kijowa. „Właśnie zakończyliśmy siódme spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. To było kolejne bardzo udane spotkanie” – szef Pentagonu.

Kresy.pl / cnn.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz