Majowe uroczystości z okazji 25-lecia ZPL

W tym roku nie będzie pochodu ulicami Wilna z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, obchodzonego 2 maja. Tego dnia Związek Polaków na Litwie organizuje uroczystość w Zułowie. 3 maja natomiast odbędą się obchody 25-lecia działalności tej największej na Litwie organizacji społecznej zrzeszającej Polaków.

Przed rokiem biało-czerwony pochód ulicami Wilna z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą się odbył. W tym roku, choć jest to rok jubileuszowy 25-lecia Związku Polaków na Litwie, zrezygnowano z parady. Jak powiedział prezes ZPL Michał Mackiewicz, z kilku względów. “Nie chcemy, żeby to święto, ta manifestacja polskiej obecności na ziemi wileńskiej stała się czymś powszednim, dlatego nie organizujemy pochodu co roku. Ponadto jest to kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dużych nakładów finansowych i organizacyjnych” – powiedział Michał Mackiewicz.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą zostanie uczczony w Zułowie, w miejscu, gdzie stał dom rodzinny Marszałka Józefa Piłsudskiego. W 2005 r. ZPL nabył w Zułowie prawie cztery hektary ziemi i rozpoczął prace porządkowwe w tym miejscu. W 2010 r. w Zułowie zapoczątkowano aleję Pamięci Narodowej: rozpoczęto sadzenie dębów piramidalnych upamiętniających ważne dla Polaków wydarzenia i osoby. Rosną tam już dęby poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II, dowódcy okręgu wileńskiego Armii Krajowej gen. Aleksandrowi Krzyżanowskiemu ps. “Wilk”, marszałkowi Senatu RP i wieloletniemu prezesowi Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Andrzejowi Stelmachowskiemu, jak również dęby posadzone w hołdzie ofiarom zbrodni nazistowskiej w Ponarach, zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, w hołdzie obrońcom Westerplatte, uczestnikom powstania warszawskiego i bitwy pod Monte Cassino.

2 maja w alei Pamięci Narodowej w Zułowie zasadzone zostaną dęby i odsłonięte stele poświęcone 25-leciu ZPL i 70 rocznicy operacji “Ostra Brama”. Z inicjatywy Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie “Macierz Szkolna” w alei Pamięci Narodowej posadzony zostanie dąb w hołdzie nauczycielom Polakom, którzy po 1945 r. zostali ze swymi uczniami na ziemi wileńskiej. Na steli zostaną zamieszczone słowa: “Na przekór obcym ideologiom nieśli kaganek polskiej oświaty. Zasiali ziarna wiedzy i prawdy, które wciąż dają plon”.

3 maja, w południe, przedstawiciele polskich organizacji społecznych wspólnie z przedstawicielami Ambasady RP na Litwie wezmą udział w uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 maja na Cmentarzu na Rossie, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna. O 13.00 w Ostrej Bramie odprawiona zostanie msza św. dziękczynna za 25 lat działalności ZPL.

Uroczysta akademia i koncert jubileuszowy odbędą się w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym. Na tę uroczystość zaproszeni zostali działacze Związku Polaków na Litwie z Wilna, Wileńszczyzny, Kowna, Kłajpedy, Druskiennik, Kiejdan, Jeziorosów oraz innych miejscowości Litwy. Obecność na jubileuszowych obchodach zapowiedzieli również przedstawiciele Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”, Rady Polonii Świata, Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.

Związek Polaków na Litwie jest najliczniejszą polską organizacją działającą na Litwie. Liczy około 12 tys. osób. Organizacja powstała w maju 1989 r. i początkowo nazywała się Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polaków na Litwie. Obecnie ZPL ma 16 oddziałów zrzeszających 264 koła. Niektóre koła mają nawet kilkuset członków, inne – zaledwie kilku, działają w szkołach i przedszkolach, w zespołach artystycznych, a nawet firmach prowadzonych przez Polaków.

Wilnoteka.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply