Lwów: 35 tys. zniczy zapłonęło na Cmentarzu Łyczakowskim [+FOTO]

W ramach corocznej akcji Światełko Pamięci, na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie zapłonęło około 35 tys. zniczy. Wzięli w niej udział m.in. lwowscy Polacy. W relacjach zamieszczonych przez przedstawicieli polskiego konsulatu we Lwowie nie wspomniano jednak wprost o upamiętnianiu Polaków pochowanych na lwowskich cmentarzach.

1 listopada, w Uroczystość Wszystkich Świętych, w ramach corocznej akcji Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego, na tej lwowskiej nekropoli zapłonęło około 35 tysięcy zniczy. Jak poinformował Konsulat Generalny RP we Lwowie, w zapalaniu tysięcy zniczy na grobach wzięli udział Polacy ze Lwowa (w tym z Radia Lwów) i obwodu lwowskiego, uczniowie, przedstawiciele Konsulatu oraz harcerze ze Lwowa i z Polski, którzy przybyli specjalnie w celu dołączenia do akcji. Znicze zapalano od samego rana.

Obecna była też Konsul Generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz wraz z członkami polskich organizacji Ziemi Lwowskiej i gośćmi. O godz. 13 w kaplicy na Cmentarzu Orląt odprawiono tradycyjnie uroczystą Mszę Świętą.

„W ten sposób daliśmy wyraz naszej pamięci o wielu pokoleniach ludzi, którzy na przestrzeni kilku stuleci tworzyli niepowtarzalny charakter tego wyjątkowego miasta. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w ‘Światełku Pamięci’” – poinformował polski konsulat we Lwowie.

„W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz w roku Stanisława Moniuszki szczególnie pochylamy głowę przy grobach żołnierzy Września 1939 roku oraz lwowskich kompozytorów” – napisano na profilu Konsulatu Generalnego na Facebooku.

W Dzień Zaduszny, czyli 2 listopada, akcja „Światełko Pamięci” odbywa się na cmentarzu Janowskim we Lwowie. Miejscowi Polacy organizują też tę akcję na polskich cmentarzach w innych miejscowościach Lwowskiego Okręgu Konsularnego, m.in. w Mościskach, Borysławiu, Czerwonogradzie, Drohobyczu, Jaworowie, Stryju, Samborze, Złoczowie, Szczercu, Stanisławowie, Busku, Żółkwi, Brodach, Wielkich Mostach, Łanowicach, Kołomyi czy Sokalu.

Należy zaznaczyć, że w relacjach zamieszczonych przez przedstawicieli polskiego konsulatu w żadnym miejscu nie napisano wprost o upamiętnianiu pochowanych na lwowskich cmentarzach Polaków, których przede wszystkim, zgodnie z pierwotnymi założeniami akcji, ona dotyczyła. Ograniczono się do ogólnych, uniwersalnych i pozbawionych odniesień narodowościowych sformułowań – w tym w odniesieniu do Moniuszki czy do polskich żołnierzy Września 1939 roku. Przypomnijmy, że podczas niedawnych oficjalnych zapowiedzi akcji poinformowano, że podczas „Światełka Pamięci” znicze „płoną na wszystkich grobach niezależnie od narodowości i wyznania pochowanych w nich osób”.

Przeczytaj: Polscy dyplomaci ze Lwowa złożyli wieńce przy grobach członków OUN-UPA [+FOTO/+VIDEO]

Czytaj również: Przedstawiciele RP złożyli wieniec przy grobach członków OUN-UPA. MSZ: to nie podważa negatywnego stosunku do ich gloryfikacji na Ukrainie

Przypomnijmy, że 1 listopada przypadła też 101. rocznica rozpoczęcia obrony Lwowa i wojny polsko ukraińskiej 1918-1919. Pierwszego listopada 1918 roku Ukraińcy, którzy stanowili tylko niecałe 10 proc. ludności Lwowa, ogłosili w tym mieście powstanie tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej (ZURL). Próbie oderwania Lwowa i okolicznych ziem od odradzającej się Polski sprzeciwili się polscy mieszkańcy Lwowa, co dało początek wojnie polsko-ukraińskiej. Lwów został wyzwolony 22 listopada 1918 r. W ciągu niespełna roku siły ukraińskie zostały pokonane i wyparte za rzekę Zbrucz.

CZYTAJ TAKŻE: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej 1918-19. Preludium Wołynia

Jak informowaliśmy, rok temu z okazji 100 rocznicy wyparcia sił ukraińskich i wyzwolenia Lwowa dzięki bohaterstwu Orląt Lwowskich i żołnierzy odradzającego się wojska polskiego, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w specjalnym wideo-komentarzu zwrócił uwagę, że państwo polskie zawiodło ws. upamiętnienia tej rocznicy. Sejm przyjął specjalną uchwałę w tej sprawie dopiero dzień później, przy czym projekt wpłynął tego samego dnia rano.

 

Cmentarz Łyczakowski to jedna z najstarszych nekropolii w Europie, założona w 1786 roku, na której spoczywa wielu znanych Polaków, jak na przykład Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Stefan Banach czy Artur Grottger. Jego autonomiczną częścią jest Cmentarz Obrońców Lwowa, zwany też Cmentarzem Orląt. Spoczywa tam prawie trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany, po renowacjach ponownie otwarto go w 2005 roku.

Oprócz Cmentarza Łyczakowskiego polskie groby znajdują się na Cmentarzu Janowskim, założonym w 1883 roku (spoczywa tam m.in. św. abp Józef Bilczewski, rzymskokatolicki metropolita lwowski) oraz wielu innych mniejszych nekropoliach.

W ubiegłym roku po raz trzeci organizowana była akcja „Światełko dla Lwowa”, w ramach której 1 listopada na polskich grobach m.in. na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie i na cmentarzu w Mościskach zapalane są przywiezione z Polski znicze. Niestety, jak informowaliśmy, strona ukraińska blokowała przewiezienie na Ukrainę zniczy na polskie groby w Mościskach i na Cmentarz Orląt Lwowskich. Ponadto, w 2018 r. akcja „Światełko pamięci dla cmentarza Łyczakowskiego” została skrócona ze względu na oficjalne obchody stulecia antypolskiej Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Zdjęcia: Facebook.com, Lwowski Klub “Strefa Młodzieży”.

Facebook.com / gov.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply