Z informacji litewskiej ambasady w Mińsku wynika, że choć od blisko 3 tygodni migranci z terytorium Białorusi mają ułatwioną procedurę wnioskowania o status uchodźcy na Litwie, to jak dotąd nikt z niej nie skorzystał.

Jak podaje białoruski portal „Zierkało”, od 22 września br., zgodnie z dekretem podpisanym przez litewskiego wiceministra obrony, migranci mogą ubiegać się w ambasadzie Litwy w Mińsku o status uchodźcy. To rodzaj procedury ułatwiającej procedurę cudzoziemcom, chcącym uzyskać azyl. W związku z tym, wspomniany serwis zwrócił do do litewskiej ambasady z zapytaniem, ilu migrantów wnioskowało od tamtego czasu o azyl polityczny. Według strony litewskiej, takich przypadków jak dotąd nie było.

„Na dany moment wniosków o nadanie statusu uchodźcy w Ambasadzie Republiki Litewskiej w Republice Białoruś nie było” – cytuje odpowiedź litewskiej placówki dyplomatycznej „Zerkało”.

Czytaj także: Nielegalny imigrant na Litwie oskarżony o posiadanie pornografii dziecięcej

Portal przywołuje przy tym dane podane przez litewski serwis „Delfi”, według których od 22 września litewscy pogranicznicy zawrócili na Białoruś 857 migrantów. Żadnej z nich nie zwrócił się do ambasady Litwy o status uchodźcy.

Jak pisaliśmy, według szefa litewskiej straży granicznej, zmniejszający się w ostatnim czasie napór nielegalnych imigrantów na granicę Litwy od strony Białorusi jest niepokojący. Nie wyklucza, że to celowe działanie białoruskich służb, kontrolujących napływ cudzoziemców, które ma uśpić czujność litewskich służb.

Przeczytaj: MSW Litwy: z obozów uciekło ponad 700 migrantów

Przypomnijmy, że Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek, że w miniony weekend doszło do dwóch prób siłowego forsowania polsko-białoruskiej granicy przez duże grupy cudzoziemców. Pierwsza grupa liczyła 90 osób, druga – 130. Obie próby udaremniono.

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze. Działania takie Aleksandr Łukaszenko otwarcie zapowiedział jeszcze wiosną. Od tego czasu białoruskie linie lotnicze zwiększyły liczbę połączeń z Bagdadem, a władze Białorusi rozszerzyły program bezwizowej turystyki na obywateli Iranu, Pakistanu, Egiptu, Jordanii i Republiki Południowej Afryki zezwalając na przyjmowanie takich turystów nie tylko w Mińsku ale i na lotniskach w Brześciu i Grodnie położonych przy granicy z Polską. Rekordowa liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski padła w sobotę. Tego dnia odnotowano 739 takich przypadków.

ZOBACZ: Rośnie presja migracyjna. SG: „Siłowe forsowanie granicy” [+VIDEO]

Warto dodać, że Straż Graniczna opublikowała w sobotę materiały wskazujące na to, że służby białoruskie organizują przepływ nielegalnych imigrantów. Cudzoziemcy zwożeni są do obiektów po byłej białoruskiej placówce granicznej. Według polskich pograniczników, tam oczekują oni na dalsze instrukcje białoruskich służb.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, patrole funkcjonariuszy i żołnierzy raportowały, że w nocy z piątku na sobotę po raz kolejny było słychać strzały po stronie białoruskiej przy granicy z Polską.

zerkalo.io / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply