Północnoirlandzkiego aktora Liama Neesona spotkała fala krytyki za szczerość w wywiadzie udzielonym „The Independent”. Gwiazdor przyznał, że przed 40 laty po tym, jak jego przyjaciółkę zgwałcił Murzyn, chciał zabić jakiegokolwiek przypadkowo spotkanego czarnoskórego człowieka. Mimo, że do niczego nie doszło, Neesona oskarżono o „rasizm” a w Nowym Jorku odwołano premierę jego najnowszego filmu.

W filmie „Cold Pursuit” wchodzącym do kin 21. lutego Neeson gra ojca biorącego odwet za śmierć syna. W wywiadzie dla „The Independent” promującym film, Neeson opowiedział historię sprzed kilku dziesięcioleci, gdy chodził po mieście z pałką z nadzieją, że zaczepi do jakiś czarnoskóry i będzie go mógł zabić. Była to reakcja na wieść, że jego przyjaciółkę zgwałcił mężczyzna o takim kolorze skóry.

Wstydzę się tego, ale przez tydzień czatowałem w pobliżu pubów, aby kogoś sprowokować i aby móc go zabić – mówił Neeson.

Po wywiadzie aktora zaatakowano za rzekomy rasizm. Publicysta New York Times zapytał na Twitterze, czy jakiś czarnoskóry aktor mógłby sobie pozwolić na wyznanie, że chciał zabijać białych. W brytyjskim Guardianie napisano, że „wywiad Liama Neesona pokazuje, że dla niektórych czarnoskórzy nie są pełnoprawnymi ludźmi”. Według telewizji TVN24 nagonka na aktora sprawiła, że w Nowym Jorku odwołano premierę jego filmu. Padły też sugestie, by nie wpuścić go na ceremonię rozdania Oscarów.

We wtorek Neeson tłumaczył się w ABC News, że nie jest rasistą. Jak mówił, gdyby sprawcą gwałtu był Irlandczyk, Szkot, Brytyjczyk albo Litwin, zareagowałby tak samo. „Próbowałem bronić honoru i wesprzeć moją przyjaciółkę w ten okropny średniowieczny sposób” – mówił. Jak twierdził, gdy ochłonął, było mu wstyd i szukał pomocy u księdza, rozmawiał z przyjaciółmi, by pozbyć się myśli o zemście.

Nie wszyscy atakują aktora. Były piłkarz reprezentacji Anglii John Barnes, który jest czarnoskóry, powiedział w Sky News, że za szczerość Neeson powinien „dostać medal”. Według niego aktor „wykazał się odwagą cywilną i zrzucił jarzmo politycznej poprawności”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Korwin-Mikke ukarany za rasizm

66-letni Lian Neeson zagrał w kilkudziesięciu filmach. Za jedną z jego najważniejszych ról uważa się rolę Oscara Schindlera w „Liście Schindlera”, za którą był nominowany do Oscara.

Kresy.pl / TVN24 / AFP / TVP Info / RMF Classic
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    lp :

    Gdyby Neeson i jego przyjaciółka byli czarni a gwałciciel biały to sytuacja wyglądała by dokładnie na odwrót – współczucie i zrozumienie dla Neesona a totalne potępienie dla białego przestępcy. Podobnie jest z Żydami, mówienie prawdy niewygodnej dla nich kończy się piętnem antysemity i człowiek jest załatwiony na cacy!