Francuska policja zakazała w sobotę demonstracji związanych ze śmiercią Georga Floyda planowanych przed ambasadą USA i na placu w pobliżu Wieży Eiffla  – poinformowała Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, w związku z obawą przed eskalacją nastrojów, francuska policja zabroniła przeprowadzenia demonstracji przed ambasadą USA i w pobliżu Wieży Eiffla, związanych ze śmiercią czarnoskórego Amerykanina.

Paryski komisariat policji przekazał w piątek, że postanowił zakazać demonstracji z powodu ryzyka niepokojów społecznych i zagrożeń zdrowotnych spowodowanych pandemią koronawirusa.

Zobacz też: Leżeli przed ambasadą USA w Warszawie w ramach protestu przeciwko rasizmowi

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Już w środę pojawił się konflikt podczas demonstracji antypolicyjnej w stolicy Francji. Tysiące osób pojawiło się pomimo policyjnego zakazu tego wydarzenia ku pamięci Adama Traore, 24-letniego czarnego Francuza, który zginął w operacji policyjnej w 2016 roku, protestujący Francuzi powiązali tą sytuację z wydarzeniami z USA.

Rzeczniczka francuskiego rządu Sibeth Ndiaye odrzuciła w środę porównania przemocy policyjnej we Francji i Stanach Zjednoczonych, mówiąc, że we Francji nie ma systemowej przemocy państwowej, a incydenty zostały w pełni zbadane i ukarane.

Zobacz też: Greccy anarchiści rzucali butelkami zapalającymi w ambasadę USA [+Video]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Planowane w sobotę protesty zostały zapowiedziane w mediach społecznościowych jako demonstracje przeciwko przemocy policyjnej, wzbudziło to obawy paryskiej policji o zaburzenia społeczne, jak miało to miejsce podczas protestów w związku z Traore. Wtedy to policja starła się z demonstrantami.

Niektórzy funkcjonariusze organów ścigania we Francji zostali oskarżeni w ostatnich latach o nieproporcjonalne użycie siły, szczególnie podczas protestów „Żółtych Kamizelek” w 2018 i 2019 roku.

Władze Francji zawsze odrzucały zarzuty o używanie przemocy policyjnej pomimo wielokrotnej krytyki ze strony organizacji praw człowieka, jednak prezydent Emmanuel Macron na początku roku ogłosił plan poprawy etyki sił bezpieczeństwa.

Zobacz też: 2/3 Amerykanów sympatyzuje z protestującymi, 3/4 popiera użycie Gwardii Narodowej [SONDAŻE]

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz