Francuska policja zakazała w sobotę demonstracji związanych ze śmiercią Georga Floyda planowanych przed ambasadą USA i na placu w pobliżu Wieży Eiffla  – poinformowała Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, w związku z obawą przed eskalacją nastrojów, francuska policja zabroniła przeprowadzenia demonstracji przed ambasadą USA i w pobliżu Wieży Eiffla, związanych ze śmiercią czarnoskórego Amerykanina.

Paryski komisariat policji przekazał w piątek, że postanowił zakazać demonstracji z powodu ryzyka niepokojów społecznych i zagrożeń zdrowotnych spowodowanych pandemią koronawirusa.

Zobacz też: Leżeli przed ambasadą USA w Warszawie w ramach protestu przeciwko rasizmowi

Już w środę pojawił się konflikt podczas demonstracji antypolicyjnej w stolicy Francji. Tysiące osób pojawiło się pomimo policyjnego zakazu tego wydarzenia ku pamięci Adama Traore, 24-letniego czarnego Francuza, który zginął w operacji policyjnej w 2016 roku, protestujący Francuzi powiązali tą sytuację z wydarzeniami z USA.

Rzeczniczka francuskiego rządu Sibeth Ndiaye odrzuciła w środę porównania przemocy policyjnej we Francji i Stanach Zjednoczonych, mówiąc, że we Francji nie ma systemowej przemocy państwowej, a incydenty zostały w pełni zbadane i ukarane.

Zobacz też: Greccy anarchiści rzucali butelkami zapalającymi w ambasadę USA [+Video]

Planowane w sobotę protesty zostały zapowiedziane w mediach społecznościowych jako demonstracje przeciwko przemocy policyjnej, wzbudziło to obawy paryskiej policji o zaburzenia społeczne, jak miało to miejsce podczas protestów w związku z Traore. Wtedy to policja starła się z demonstrantami.

Niektórzy funkcjonariusze organów ścigania we Francji zostali oskarżeni w ostatnich latach o nieproporcjonalne użycie siły, szczególnie podczas protestów „Żółtych Kamizelek” w 2018 i 2019 roku.

Władze Francji zawsze odrzucały zarzuty o używanie przemocy policyjnej pomimo wielokrotnej krytyki ze strony organizacji praw człowieka, jednak prezydent Emmanuel Macron na początku roku ogłosił plan poprawy etyki sił bezpieczeństwa.

Zobacz też: 2/3 Amerykanów sympatyzuje z protestującymi, 3/4 popiera użycie Gwardii Narodowej [SONDAŻE]

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz