Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że w ciągu najbliższych dni Polska otworzy granicę z Litwą. Możliwe będzie także podróżowanie na Łotwę czy Estonię.

W sobotę Mateusz Morawiecki poinformował na antenie „RMF FM”, że w ciągu najbliższych dni Polska otworzy granicę z Litwą. Możliwe będzie także podróżowanie na Łotwę czy Estonię – podaje portal „RMF 24”.

Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała w piątek, że kontrole na granicach wewnętrznych w Unii Europejskiej mają być zniesione do końca czerwca. Takie ustalenia są rezultatem wideokonferencji ministrów spraw wewnętrznych krajów UE. Według informacji portalu „RMF 24”, przedstawiciele Polski nie potrafili konkretnie powiedzieć, jaki mają plan na otwarcie granic z innymi państwami członkowskimi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Premier został zapytany o kwestię otwarcia granic. „Wczoraj rozmawiałem z premierem Litwy i zdecydowaliśmy w ciągu najbliższych dni otworzyć nawzajem granice. Już dzisiaj pracują nasze służby nad wypracowaniem odpowiedniego protokołu, a ponieważ Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to można powiedzieć, że z trzema przyjaciółmi bałtyckimi będą otwarte w ciągu najbliższych dni” – odpowiedział Morawiecki.

W ostatnich dniach Czechy otworzyły granice z Austrią i Niemcami. Wcześniej umożliwili podróżowanie na Słowację. Portal podkreśla, że aktualnie jedynymi ograniczeniami są te, które obowiązują w Polsce.

„My dyskutujemy z Czechami i Słowakami. Na zasadzie wzajemności te granice albo są otwarte, albo tam, gdzie się jeszcze nie zdecydowaliśmy, nasi partnerzy – co jest zrozumiałe – również trzymają podobne zasady” – powiedział Morawiecki.

Premier podkreślił także, że aktualnie trwają dyskusje z pozostałymi krajami UE. „Być może wprowadzimy protokół zielony i pomarańczowy – czyli dla krajów, które uważamy za najbardziej bezpieczne i dla tych, które jeszcze takie nie są” – oświadczył Morawiecki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Portal podaje, że z ustaleń korespondentki „RMF” w Brukseli wynika, że Polska do 10 czerwca musi zdecydować, czy znosi kontrole na granicach wewnętrznych. „Do 12 czerwca Polska musi poinformować Brukselę, czy znosi restrykcje, bo władze notyfikowały Komisji Europejskiej kontrole na granicach wewnętrznych właśnie do tej daty” – miała usłyszeć dziennikarka w Brukseli.

„Decyzja jest tym bardziej pilna, że Komisja Europejska już się niecierpliwi. Polskie władze mają jedno z najbardziej w UE ostrożnych i restrykcyjnych stanowisk w sprawie znoszenia ograniczeń na wewnętrznych granicach” – powiedział urzędnik KE w rozmowie z nią.

Zobacz także: Premier Morawiecki: Mam głęboką nadzieję, że część żołnierzy USA z Niemiec trafi do Polski

rmf24.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz