W sieci pojawiła się petycja wzywająca do przeprojektowania jednego z najwyższych brytyjskich odznaczeń – Orderu św. Michała i św. Jerzego. Zdaniem aktywistów zainspirowanych akcją Black Lives Matter scena przedstawiona na awersie orderu przypomina zabójstwo George’a Floyda – poinformował w poniedziałek Guardian.

Order św. Michała i św. Jerzego został ustanowiony w 1818 roku. Brytyjscy monarchowie osobiście przyznają go ambasadorom, dyplomatom i innym wysokim urzędnikom Foreign Office za służbę dyplomatyczną za granicą. Na awersie orderu przedstawiono św. Michała Archanioła depczącego szatana. Jednak osoby popierające przeprojektowanie orderu dostrzegły w tej scenie podtekst rasistowski.

W petycji zamieszczonej na stronie internetowej change.org napisano: „To bardzo obraźliwy obraz, [który] przypomina także niedawne morderstwo George’a Floyda przez białego policjanta w taki sam sposób, jak zaprezentowano na medalu. My, niżej podpisani, wzywamy do całkowitego przeprojektowania tego medalu w bardziej odpowiedni sposób i do złożenia oficjalnych przeprosin za popełnioną zniewagę”.

Guardian zacytował także opinię Bumi Thomas, brytyjskiej piosenkarki nigeryjskiego pochodzenia, która uważa, że scena na orderze niesie podprogowy rasistowski przekaz. „To nie jest demon, to jest czarny mężczyzna w łańcuchach z białą, niebieskooką postacią stojącą na jego karku. To jest dosłownie to, co przydarzyło się George’owi Floydowi i to, co przydarza się czarnym od stuleci pod pozorem misji dyplomatycznych…” – stwierdziła Thomas. Piosenkarkę oburzyło, że obraz ten jest nie tylko akceptowany, ale także wiąże się z jednym z najwyższych odznaczeń w Wielkiej Brytanii, co uznała za wynik „instytucjonalnego rasizmu”. W opinii Thomas order powinien zostać przeprojektowany tak, by odzwierciedlał „bardziej postępowy, holistyczny związek między Wielką Brytanią a narodami Wspólnoty Narodów”.

Do przeprojektowania orderu wezwał też Sir Simon Woolley, założyciel i szef organizacji Operation Black Vote. „Pierwotny obraz mógł przedstawiać św. Michała zabijającego szatana, ale postać ta nie ma rogów ani ogona i jest wyraźnie czarnym mężczyzną. Jest to szokujące przedstawienie, a jeszcze bardziej szokujące jest to, że obraz ten można wręczać ambasadorom reprezentującym ten kraj za granicą” – uważa Wooley.

Obecnie petycję o zmianę wyglądu orderu podpisało na stronie change.org 5710 osób.

CZYTAJ TAKŻE: W Paryżu na fali protestów Black Lives Matter oblano farbą pomnik wroga Kościoła i Polski

Kresy.pl / Guardian
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz