Paweł Kukiz jako warunek poparcia prezydenckich ustaw wskazał wprowadzenie instytucji ławników obywatelskich i wybór przez Sejm członków KRS większością 3/5 głosów.

Według nieoficjalnych informacji w poniedziałek, 25 września, prezydent Andrzej Duda przedstawi swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Szef ruchu Kukiz’15 stwierdził, że jego ugrupowanie może poprzeć projekty prezydenckich ustaw, jedynie w wypadku wykorzystane w nich większość propozycji, które spowodują, że nada się w jakimś stopniu obywatelską kontrolę nad sądami.

Wśród postulatów, zgłoszonych przez przez Kukiz’15, do prezydenckich projektów ustaw znalazł się m. in. wybór członków do KRS przez Sejm większością 3/5 głosów oraz zasady demokratyzujące Sąd Najwyższy i KRS poprzez ich uspołecznienie, np. poprzez wprowadzenie instytucji ławników obywatelskich w Sądzie Najwyższym.

ZOBACZ TAKŻE: Seria spotkań u prezydenta ws. ustaw o KRS I SN. Duda za zwiększeniem obywatelskiej kontroli nad sądami?

Jeżeli prezydent zawrze w swoim projekcie głosowanie za pomocą 3/5 głosów w wyborze członków KRS-u oraz parę innych naszych sugestii, które były poruszane na spotkaniu z prezydentem, to z całą pewnością ja osobiście i myślę, że również klub – poprzemy ten projekt prezydenta – zapowiedział Paweł Kukiz.

Szef ruchu Kukiz’15 na pytanie czy zgodziłby się z koncepcją powoływania sędziów do KRS przez prezydenta w jeżeli nie zostałaby uzbierana większość 3/5 głosów w Sejmie, stwierdził, że ogólnie pomysł mu się podoba.

To nie jest złe rozwiązanie z tego względu, że prezydent otrzymał mandat zaufania bezpośrednio od społeczeństwa – tłumaczył Paweł Kukiz.

Zdaniem lidera ruchu Kukiz’15 jeżeli brak możliwości osiągnięcia 3/5 głosów miałaby doprowadzić do zablokowania wyboru sędziów do KRS-u przez całą kadencję, to z całą pewnością takie rozwiązanie, żeby prezydent rozstrzygał w tej kwestii jest dopuszczalne. Ja generalnie jestem zwolennikiem systemu prezydenckiego – podkreślił Paweł Kukiz.

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply