Paweł Kukiz jako warunek poparcia prezydenckich ustaw wskazał wprowadzenie instytucji ławników obywatelskich i wybór przez Sejm członków KRS większością 3/5 głosów.

Według nieoficjalnych informacji w poniedziałek, 25 września, prezydent Andrzej Duda przedstawi swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Szef ruchu Kukiz’15 stwierdził, że jego ugrupowanie może poprzeć projekty prezydenckich ustaw, jedynie w wypadku wykorzystane w nich większość propozycji, które spowodują, że nada się w jakimś stopniu obywatelską kontrolę nad sądami.Wśród postulatów, zgłoszonych przez przez Kukiz’15, do prezydenckich projektów ustaw znalazł się m. in. wybór członków do KRS przez Sejm większością 3/5 głosów oraz zasady demokratyzujące Sąd Najwyższy i KRS poprzez ich uspołecznienie, np. poprzez wprowadzenie instytucji ławników obywatelskich w Sądzie Najwyższym.

ZOBACZ TAKŻE: Seria spotkań u prezydenta ws. ustaw o KRS I SN. Duda za zwiększeniem obywatelskiej kontroli nad sądami?

Jeżeli prezydent zawrze w swoim projekcie głosowanie za pomocą 3/5 głosów w wyborze członków KRS-u oraz parę innych naszych sugestii, które były poruszane na spotkaniu z prezydentem, to z całą pewnością ja osobiście i myślę, że również klub – poprzemy ten projekt prezydenta – zapowiedział Paweł Kukiz.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

Szef ruchu Kukiz’15 na pytanie czy zgodziłby się z koncepcją powoływania sędziów do KRS przez prezydenta w jeżeli nie zostałaby uzbierana większość 3/5 głosów w Sejmie, stwierdził, że ogólnie pomysł mu się podoba.

To nie jest złe rozwiązanie z tego względu, że prezydent otrzymał mandat zaufania bezpośrednio od społeczeństwa – tłumaczył Paweł Kukiz.

Zdaniem lidera ruchu Kukiz’15 jeżeli brak możliwości osiągnięcia 3/5 głosów miałaby doprowadzić do zablokowania wyboru sędziów do KRS-u przez całą kadencję, to z całą pewnością takie rozwiązanie, żeby prezydent rozstrzygał w tej kwestii jest dopuszczalne. Ja generalnie jestem zwolennikiem systemu prezydenckiego – podkreślił Paweł Kukiz.

Kresy.pl / rmf24.pl

Reklama

Tagi:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz