Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła projekt ustawy o IPN i Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, która zakłada penalizację banderyzmu i podważania ludobójstwa na Wołyniu. – Tacy ludzie jak poseł Święcicki czy Piotr Tyma już nie będą mogli więcej kłamać i relatywizować tego co się działo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej – mówi Kresom.pl poseł Tomasz Rzymkowski.

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o IPN autorstwa Kukiz’15, który zakłada penalizację propagowania banderyzmu w Polsce.

Przeczytaj więcej: Sejm zajmie się projektem ustawy penalizującej kłamstwo wołyńskie i propagowanie banderyzmu

– Udało się przeforsować, przy faktycznie kosmetycznych poprawkach, nasz projekt ustawy zakazujący propagowania banderyzmu i zakładający zwiększenie nacisku prac IPN na ukazywanie polskiej i światowej opinii publicznej prawdy nt. zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów i członków formacji ukraińskich kolaborujących z III Rzeszą– mówi Kresom.pl Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15), wiceszef Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. – To wielki sukces– uważa poseł.

Przeczytaj: Kukiz dla Kresów.pl: z propagowaniem banderyzmu w Polsce trzeba skończyć raz na zawsze

Kukiz’15: Podważanie zbrodni ludobójstwa na Wołyniu będzie karane – jest projekt ustawy

W korelacji z przepisami karnymi ustawy o IPN, dokładnie z art. 54, projekt ustawy przewiduje karę dla osób podważających zbrodnie dokonane przez wspomniane wcześniej ugrupowania i organizacje w postaci grzywny, ograniczenia wolności i pozbawienia wolności do lat 3. – To realna sankcja karna za pomawianie narodu polskiego. Niemówienie prawdy, a wręcz bagatelizowanie tej kwestii, co czynią niektórzy politycy, publicyści czy pseudonaukowcy, to poniżanie narodu polskiego. Jak powiedział ś.p. ojciec ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, Kresowian zabito dwa razy – raz widłami i siekierami Ukraińców, a drugi raz wycierając tę pamięć historyczną o nich– powiedział Rzymkowski.

– Dzisiaj najbardziej agresywny i proukraiński poseł, pan Marcin Święcicki z PO dziwił się, dlaczego mamy na równi ze zbrodniami komunizmu i nazizmu ustawiać zbrodnie ukraińskie. Widział w tym jakąś niechęć, uprzedzenie względem Ukrainy– powiedział poseł Rzymkowski. Dodał, że takie zachowanie ze strony Święcickiego nie budziło w nim żadnego zdziwienia. – Wręcz można powiedzieć, że zachował się modelowo– stwierdził poseł Kukiz’15. – A takie fakty jak ponad 160 tys. naszych pomordowanych rodaków, blisko 100 tys. tych, którzy do tej pory nie doczekali się właściwego pochówku, lecz leżą w zbiorowych mogiłach, a najbliższe rodziny, których nieraz po prostu nie ma, nie wiedzą, gdzie spoczywają… Obowiązkiem naszej wspólnoty narodowej jest upomnieć się o naszych rodaków– podkreśla.

Rzymkowski zaznacza, że procedowana ustawa to również forma działania prewencyjnego ze strony państwa polskiego:

– Mamy w Polsce co najmniej milion Ukraińców, a niektórzy mówią już o ponad 2 mln. W większości są to Ukraińcy już „skażeni” tym bakcylem nacjonalizmu ukraińskiego, banderowskiego. Niebawem mielibyśmy do czynienia z jawną promocją banderyzmu czy zmasowanym relatywizowaniem historii, według której Polacy sami się pozabijali na Wołyniu. Czy też kontynuację takich wywodów, jak posła Święcickiego, że to nie było żadne ludobójstwo, tylko bratobójcza walka. Tacy ludzie jak on, czy szef Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma, już nie będą mogli więcej kłamać i relatywizować tego co się działo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej i wybarwiać tej czarnej karty w historii narodu ukraińskiego.

Podczas posiedzenia komisji obecni byli również eksperci: prof. Włodzimierz Osadczy z KUL i dr Wojciech Muszyński z IPN. – Obaj wspierali nas merytorycznie. Prof. Osadczy zabrał nawet głos, tłumacząc posłowi Święcickiemu, czym było ludobójstwo na Wołyniu i co to jest nacjonalizm ukraiński– mówi Rzymkowski.

Projekt zyskał akceptację również dzięki poparciu ze strony posłów PiS, a także prokuratora z IPN, który uczestniczył w posiedzeniu komisji. – Przedstawił pragmatykę ścigania zbrodni przeciwko narodowi polskiemu i był wielkim adwokatem tej sprawy – powiedział Rzymkowski. Dodał, że w trakcie posiedzenia przypomniano, że obecnie IPN prowadzi ponad 40 postępowań dotyczących zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów i formacje kolaborujące z III Rzeszą.

Według naszych informacji, najprawdopodobniej podczas kolejnego posiedzenia Sejmu odbędzie się II czytanie projektu ustawy Kukiz’15. Ponieważ jest on procedowany razem z projektem PiS dotyczącym m.in. wprowadzenia kary grzywny lub więzienia za sformułowania typu „polskie obozy śmierci”, jak również o cmentarzach wojskowych, zapewne zostaną przez PO lub Nowoczesną zgłoszone jakieś poprawki. – Mam nadzieję, że te poprawki nie dotkną akurat naszych przepisów. I że PiS, nie zmieni zdania– mówi Rzymkowski. Niezależnie od tego, III czytanie odbyłoby się zapewne również podczas tego samego posiedzenia Sejmu.

Przeczytaj również: Ukraińskie MSZ wezwało na rozmowę Konsula Generalnego RP we Lwowie za nazwanie Bandery bandytą

KRESY.PL / mt
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

25 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jaro7 :

  Dobrze że jest Kukiz15,ktoś kto dba o Polaków na Kresach i to o tych pomordowanych jak i obecnie żyjących a prześladowanych przez antypolską Żmudz i UPAinę.Jeżeli ten projekt przejdzie (bo wcale nie jest pewne jak zagłosuje PiS,bo renegaci z PO i .N wiadomo jak zagłosują ) będzie super a taką mendę i zaprzańca jak ten stary komuch święcicki można będzie ukarać.

  • kojoto
   kojoto :

   Wyobraź sobie, że swego czasu na tej stronie, która podałeś i jeszcze na tej: http://www.1917.net.pl/ skrzykiwały sie komuchy do forsowania kłamstw w artykułach na wikipedii. Ciężka była z nimi batalia, a admini w większości lewaccy. Tu na forum tacy tez pisują, co to twierdzą, że Polska napadła na Czechosłowacją w 1938, okupowała etniczne ruskie-sowieckie ziemie, i mordowała bolszewickich bękartów w obozach.

   • upadlina
    upadlina :

    a co rzygu??….To zaczepka hu** banderowski do mnie !!……Polska to mój kraj, ale jestem obiektywny !!………Jeżeli Polska okupowała jakieś obce terytorium, to jego mieszkańcy mieli prawo atakować agresora !!……..A to, że agresor był polski nie zmienia niczego !!………Nie rób z siebie większego kretyna, niż jesteś, banderowski szmaciarzu !!

     • kojoto
      kojoto :

      zapędziłeś się rublowy prowokatorze – sam wskazujesz mi swoje wpisy w których oskarżasz Polskę o napaść na Czechosłowację w 1938, okupacje ziem ruskich-sowieckich do 1939 i plugawe kłamstwo o „polskich obozach koncentracyjnych”? To z konta Padlina też to robiłeś? Pokaż gdzie konkretnie nie mam czasu tak jak ty, żeby wertować cały wątek, zaraz muszę iść z psem – nie jestem w pracy jak ty.

     • upadlina
      upadlina :

      czy ty już naprawdę dziś przegrzałeś sobie te resztki mózgu??………Gdzie pod tym linkiem ja oskarżam Polskę o atak na Czechosłowację w 1938?????????????????…….okupacje ziem ruskich-sowieckich do 1939 i plugawe kłamstwo o „polskich obozach koncentracyjnych”?………………Buhahahahahahahahaha!!!!!!!!!!………..Przecież tam był temat świeta w Rosji ustanowionego ku pamięci wywalenia Polaków z kremla!!!!!….Idź i wylej sobie na łeb wiadro zimnej wody przygłupie !!…………..Błazen błazna !!………

     • kojoto
      kojoto :

      No to znaczy, że nie rozumiesz po Polsku – ja nie pisałem tutaj o Polskiej załodze na Kremlu, tylko o właśnie tych 3 rzeczach które stwierdziłeś że są częścią twojej wypowiedzi w podanym przez ciebie wątku. Co ja zrobię, że ty tak mało rozumiesz? Najprawdopodobniej jednak po prostu ci się myli jakie kłamstwa napisałeś z którego konta. Ja miałem na myśli konkretnie wypowiedzi forumowiczów Rudy i Mr.Ciemny. takie i wiele innych rewelacji można od nich usłyszeć.

     • upadlina
      upadlina :

      ja dobrze wiem, o co ci chodzi !!……….Nie rób z siebie idioty o moich kontach, bo każdy normalny człowiek potrafi dostrzec różnice w stylu i pisowni, a ty tylko się ośmieszasz swoimi bredniami !!……….Nie znasz podstaw ortografii języka polskiego, ale twierdzisz, że jesteś Polakiem, a inni, którzy w dziedzinie ortografii biją cię na łeb są Rosjanami !!……..Walnij się w ten tępy łeb !!……..Rudemu i Mr.Ciemność nawet do pięt nie dorastasz rusofobie sfiksowany !!

     • upadlina
      upadlina :

      nikt kretynie nie modli się do pomników, ale nikt tez nie przejawia takiej fiksacji pomnikowej jak ty, bo te pomniki to tylko pretekst uSSmanii do judzenia do nienawiści miedzy Polską a Rosją??……..Dowód??………Całe dekady nie było sprawy pomników, a nagle ja wyciągnięto, gdy uSSmania zaczęła atak na wschód !!……….Ty o tym ku*asie banderowski wiesz i celowo robisz to, co robisz !!……..Siedzisz wszo banderowska z z daleka od Polski i chętnie oglądałbyś przed TV polską krew rozlewaną w interesie uSSmanii i banderlandu, ty hu** hrywnowy !!

    • Avatar
     greg :

     UPAdlina. Jak w większości innych postów się z tobą zgadzam, tak tu popisałeś się dyletanctwem. Polska nigdy nie okupowała ziem czeskich. W 1920 r. pepiki zdradziecko napadli na nas i zajęli zamieszkałe w 80% przez Polaków Zaolzie (1050 km kw.) w czasie kiedy nasz kraj bohatersko odpierał nawałę boszewicką. W 1938 r Polska tylko odebrała swoje terytorium.

 2. Avatar
  kbog :

  Bez stanowczej postawy rządu Ukraina będzie dalej pogrywać polaczkami , udzielać reprymendy naszym konsulom i śledzić jak się zachowują. Trzeba przynajmniej tego samego ze strony naszego rządu , wtedy Tyma i jemu podobni nie mogliby panoszyć się w naszym kraju.