Karol Tendera, były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, który zasłynął z walki z kłamliwym określeniem „polskie obozy koncentracyjne”, m.in. z niemiecką stacją ZDF, zmarł w wieku 98 lat.

O śmieci Karola Tendery, byłego więźnia niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau, który walczył z kłamliwym określeniem „polskie obozy koncentracyjne”, poinformowano we wtorek wieczorem. Informację przekazał profil społecznościowy PL1918, prowadzony przez Kancelarię Prezydenta:

„Odszedł Pan Karol Tendera. Był więźniem niemieckiego obozu Auschwitz o numerze 100430. Wielki Polak, dla przyszłych pokoleń walczył niezłomnie o prawdę historyczną. Prezydent Andrzej Duda odznaczył Pana Karola w lutym br. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości”.

Karol Tendera miał 98 lat. Urodził się w Krakowie. Więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz został w lutym 1943 r. Rok później deportowano go do obozu Flossenburg w czeskich Litomierzycach, gdzie przebywał do czasu wyzwolenia.

 

Zasłynął tym, że w ostatnich latach walczył z kłamliwym określeniem „polskie obozy koncentracyjne”. Wytoczył w tej sprawie proces sprawie niemieckiej telewizji ZDF, która w 2013 roku użyła określenia „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz” w informacji na swoim portalu.

„Byłem w trzech obozach i we wszystkich wieszali, bili, katowali i palili Niemcy, nie Polacy. Nie wolno dać się zakrzyczeć, że to była pomyłka, ja tego nie zaakceptuję i nie zgadzam się na to. To świadome fałszowanie historii. Oczekuję od sądu, że postawi temu tamę, mam nadzieję, że takie publiczne przeprosiny i zakaz sądowy pomogą” – mówił Karol Tendera.

Zmarły od lat podejmował działania mające na celu zachowanie w świadomości społecznej pamięci o ofiarach zbrodni popełnionych przez Niemców w okresie II wojny światowej. Był autorem książki „Polacy i Żydzi w KL Auschwitz 1940-1945”, współpracował z Fundacją Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Brał też udział w wielu spotkaniach edukacyjnych.

W grudniu 2016 roku krakowski Sąd Apelacyjny nakazał niemieckiej stacji telewizyjnej ZDF umieścić przeprosiny za użycie określenia „polskie obozy” na stronie głównej serwisu internetowego tej stacji. Stacja miała też publiczne przeprosić Tenderę, uznając, że przeprosiny listowne tu nie wystarczą. ZDF zamieściło oświadczenie, ale nie na stronie głównej, lecz na jednej z zakładek swojego portalu. Zamieszczona notka z przeprosinami została zatytułowana „Przeprosiny Karola Tendery” i zamiast w widocznym miejscu umieszczono ją na dole strony.

Miesiąc później sąd w Moguncji nadał klauzulę wykonalności wyrokowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie, ale stacja się odwołała. Później, w listopadzie 2017 roku Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji orzekł, że ZDF musi przeprosić za nazwanie obozów zagłady „polskimi”. Było to pierwsze takie postanowienie, które zapadło na terytorium Niemiec, a niemieccy komentatorzy mówili o „przełomowym” wyroku. W styczniu 2018 r. niemiecki sąd w Koblencji odrzucił skargę telewizji ZDF w sporze o błędne przeprosiny za użycie fałszywego sformułowania „polskie obozy”. Rok temu Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że wyrok krakowskiego sądu nakazujący niemieckiej stacji ZDF w określony sposób przeprosić na swojej stronie internetowej za użycie zwrotu „polskie obozy zagłady”, nie może być egzekwowany w Niemczech.

RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply