Na co Ukraina zgodziła się w Mińsku? [+DOKUMENT]

Rosyjska gazeta „Kommiersant” opublikowała w środę dokumenty opisujące tryb implementacji tzw. formuły Steinmeiera podpisane wczoraj przez członków Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. Donbasu, w tym przez przedstawiciela Ukrainy, byłego prezydenta Leonida Kuczmę.

Dokumenty opublikowane przez „Kommiersanta” to pięć niemal jednobrzmiących listów podpisanych osobno przez Kuczmę, przedstawiciela Rosji Borysa Gryzłowa, przedstawicieli separatystycznych republik w Donbasie – Natalię Nikonorową i Władisława Diejniego oraz specjalnego przedstawiciela OBWE w grupie kontaktowej Martina Sajdika. Listy podpisane przez przedstawicieli Ukrainy, Rosji i separatystów jako adresata wskazują Sajdika, natomiast Sajdik wysłał swój list do Miroslava Lajczaka, urzędującego przewodniczącego OBWE. Wszystkie listy jednakowo opisują  tryb implementacji „formuły Steinmeiera” i kończą się zdaniem o przyjęciu jej tekstu przez podpisaną stronę. Co ciekawe, wszystkie dokumenty są sporządzone w języku rosyjskim.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W pierwszym akapicie dokumentów napisano, że strony uzgodniły „tekst odnośnie implementacji tak zwanej 'formuły Steinmeiera’ do ukraińskiego ustawodawstwa” w podanym niżej brzmieniu.

„Niniejsza ustawa wchodzi w życie o godzinie 20.00 czasu lokalnego w dniu głosowania w przedterminowych wyborach lokalnych w oddzielnych rejonach obwodu donieckiego i ługańskiego, wyznaczonych i przeprowadzonych zgodnie z Konstytucją Ukrainy oraz specjalną ustawą Ukrainy regulującą przedterminowe wybory w wyżej wymienionych rejonach. Będzie ona obowiązywać tymczasowo do publikacji raportu podsumowującego misji ODIHR OBWE, zgodnie z obowiązującą praktyką ODIHR OBWE dotyczącą ogólnej zgodności przedterminowych wyborów ze standardami OBWE i standardami międzynarodowymi dla demokratycznych wyborów, a także z ukraińskim ustawodawstwem, w którym znajdzie się odpowiedź na pytanie uzgodnione w Formacie Normandzkim, zatwierdzone przez Trójstronną Grupę Kontaktową i przekazane przez Ukrainę w jej liście zapraszającym i przez kierownictwo OBWE do dyrektora ODIHR”. – napisano w dokumencie.

W kolejnym akapicie stwierdzono, że wspomniana ustawa zacznie obowiązywać na stałe, jeśli w swoim raporcie misja ODIHR OBWE stwierdzi zgodność wyborów lokalnych w Donbasie ze standardami OBWE i ukraińskim prawem.

Opublikowane dokumenty nie opisują warunków, na jakich separatystyczne republiki miałyby wrócić na łono Ukrainy. Przeciwnicy „formuły Steinmeiera” na Ukrainie ostrzegali, że oznacza ona de facto autonomię Donbasu, który miałby m.in. prawo do zachowania własnej „milicji”.

„Kommiersant” nie podał, z jakiego źródła uzyskał opublikowane dokumenty.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińscy nacjonaliści oburzeni porozumieniem ws. Donbasu wzywają do wyjścia na ulice

Jak pisaliśmy, we wtorek Członkowie Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. Donbasu podpisali w Mińsku dokument określający tzw. formułę Steinmeiera.  Zdaniem prezydenta Ukrainy usunięto w ten sposób ostatnie przeszkody dla przeprowadzenia szczytu „normandzkiej czwórki”, na którym mają zapaść ostateczne decyzje w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie.

Kresy.pl / Kommiersant / Unian

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz