Ukraińskich radykałów oburzyło dzisiejsze podpisanie w Mińsku przez przedstawiciela Ukrainy w Trójstronnej Komisji Kontaktowej ds. Donbasu tzw. formuły Steinmeiera. Ich zdaniem oznacza to kapitulację przed Rosją. Nacjonaliści wezwali do protestu pod siedzibą prezydenta kraju.

Swój sprzeciw wobec “formuły Steinmeiera” wyraził w mediach społecznościowych szef ruchu azowskiego, były komendant pułku Azow Andrij Biłecki. W opublikowanym nagraniu dzisiejszą decyzję nazwał “kapitulacją Ukrainy na warunkach Putina”. Jego zdaniem uznanie specjalnego statusu Donbasu będzie oznaczało federalizację Ukrainy, co uznał za sprzeczne z ukraińską konstytucją. “Faktycznie będzie to oznaczało uznanie na naszym terenie prorosyjskiej enklawy” – mówił lider azowców. Biłecki jest zdania, że separatyści wciąż będą kontrolować obszar Donbasu, a Ukraina będzie finansować jego odbudowę. Porównał to porozumienie z układem monachijskim cytując słowa Churchilla: “mieli do wyboru wojnę lub hańbę, wybrali hańbę, a wojnę będą mieli także”.

Biłecki stwierdził, że dopóki ukraiński parlament nie zatwierdzi “papierków podpisanych przez Kuczmę w Mińsku”, umowie tej można zapobiec. W związku z tym ogłosił “bezterminową akcję przeciw kapitulacji” i wezwał do zebrania się pod siedzibą prezydenta.

Według “Espreso” do przyjścia pod siedzibę prezydenta Ukrainy zwołują się w mediach społecznościowych także zwolennicy partii Swoboda. Według mediów ma tam być około 200 nacjonalistów. Ludzie zbierają się także na Majdanie Niezależności. Według Ukrinformu obecnie znajduje się tam ponad pół tysiąca ludzi. Zebrani mówią, że przybyli na wiec spontanicznie po tym, jak dowiedzieli się o ukraińskiej zgodzie na „formułę Steinmeiera”. Wśród tych osób zauważono grupę deputowanych z Europejskiej Solidarności – partii byłego prezydenta Petra Poroszenki. Według Ukrinformu zebrani zachowują się spokojnie.

Petro Poroszenko napisał w mediach społecznościowych, że “solidaryzuje się” z akcjami i wezwaniami przeciwników ugody. Jego zdaniem “formuła Steinmeiera” oznacza osłabienie albo nawet zdjęcie sankcji z Rosji oraz legitymizację aneksji Krymu.

Jak pisaliśmy, we wtorek Członkowie Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. Donbasu, w tym były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma reprezentujący Ukrainę, podpisali w Mińsku dokument określający tzw. formułę Steinmeiera. Ukraińską zgodę na „formułę Steinmeiera” potwierdził dzisiaj również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Formuła ta przewiduje zmianę ukraińskiej konstytucji tak, by Donbas otrzymał specjalny status, przeprowadzenie tam nowych wyborów i wycofanie rosyjskich wojsk i sprzętu.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / Espreso / Zaxid.net / Ukrinform / youtube.com / facebook.com

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply