Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji podjął ostateczną decyzję w tej sprawie, przez co ZDF będzie musiało przeprosić za to sformułowanie.

W lipcu tego roku niemiecka telewizja publiczna ZDF odwołała się od wydanej klauzuli wykonalności wyroku za z użycie przez tę stację sformułowania „polskie obozy zagłady”.

Użycie tych słów w jednej z audycji ZDF było ścigane na wniosek byłego więźnia Auschwitz Karola Tendera. Wyrok w tej sprawie został wydany w 2016 roku przez Sąd Apelacyjny w Krakowie. Nakazał on, aby niemiecki nadawca umieścił przeprosiny na swojej stronie internetowej, na czas przynajmniej 30 dni.

ZOBACZ TAKŻE: Telewizja ZDF nie zamierza przepraszać za „polskie obozy zagłady”. Zarzuca polskim sądom upolitycznienie

Telewizja ZDF wyrok wykonała, jednak nie w pełni. Zamieszczona notka z przeprosinami została zatytułowana „Przeprosiny Karola Tendery” i zamiast w widocznym miejscu umieszczono ją na dole strony.

W lutym tego roku niemiecki sąd w Moguncji zasądził wobec ZDF klauzulę wykonalności wyroku, jednak stacja się odwołała.

Apelacja ZDF została oddalona ostatecznie przez sąd w Koblencji. Sąd nakazał pełne wykonanie wyroku. Niemiecki sędzia w uzasadnieniu wskazał, że Karolowi Tenderze, jako byłemu więźniowi niemieckiego obozu koncentracyjnego na polskim terytorium należą się przeprosiny, a jego godność i reputacja muszą być chronione w światowej przestrzeni publicznej.

Według komentatorów wyrok sądu w Koblencji jest przełomowy – po raz pierwszy niemiecki sąd nakazał niemieckiej stacji przeprosić za użycie słów „polski obóz zagłady”.

Kresy.pl / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz