Jacek Jaśkowiak będąc w Izraelu wyrażał dezaprobatę z przyjęcia nowelizacji ustawy o IPN. – podał w środę „Jerusalem Post”.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (PO) pojechał do Izraela na Konferencję Prezydentów Miast organizowaną przez Amerykański Kongres Żydowski (American Jewish Congress) i Amerykańską Radę Światowego Żydostwa (American Council for World Jewry). W kuluarach został zapytany przez „Jerusalem Post” o jego opinię na temat powszechnie krytykowanej w Izraelu nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadziła kary m.in. za przypisywanie Polsce i narodowi polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy.

Jak pisze „Jerusalem Post”, Jaśkowiak nazwał nowelizację „trudną do zaakceptowania”. Jego zdaniem nie w ten sposób powinno się „podchodzić do problemu” i jest ważne, by „odkrywać, co się stało w tym strasznym czasie [wojny]”. Wskazywał, że nowelizacja przyczyniła się do pogorszenia relacji Polski z Izraelem, USA i Ukrainą.

W ostatnich 27 latach zrobiliśmy wiele dla polepszenia naszych relacji, ale w ostatnich dwóch latach stan relacji międzynarodowych uległ pogorszeniu – mówił Jaśkowiak. Twierdził także, że w czasach PRL uczono go w szkole „półprawd”, a 90% ofiar w Polsce podczas II wojny światowej jakoby stanowili Żydzi.

Na przykład w szkole uczono mnie, że straciliśmy 4-5 milionów ludzi, ale nikt nie powiedział mi, że około 90% z ich było Żydami… teraz odkryliśmy naszą historię poprzez nowe książki i filmy… byli nie tylko bohaterowie i Sprawiedliwi, byli także niektórzy Polacy, którzy pomagali nazistom – mówił prezydent Poznania.

Jaśkowiak próbował także wyjaśniać, że „nie wszyscy [w Polsce] są szczęśliwi z powodu tej zmiany”. Twierdził, że PO była przeciwna nowelizacji, wskazywał także na protest „intelektualistów i artystów” przeciw nowemu prawu. Sprzeciwiał się jednak nazywaniu nowelizacji „zaprzeczaniem Holokaustu” mówiąc, że jest to coś „zupełnie innego”. Jak pisze „Jerusalem Post”, z tymi słowami Jaśkowiaka nie zgodził się Jack Rosen, szef obu organizacji, które zaprosiły prezydenta Poznania. Rosen chwalił jednak gościa z Polski mówiąc, że dzięki takim osobom jak on jest nadzieja na obalenie nowelizacji ustawy o IPN.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Czaputowicz: W Izraelu narasta antypolonizm, co jest niepokojące

Kresy.pl / Jerusalem Post

Czytaj kolejny artykuł
7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

   • Stanislaw Kazimir
    Stanislaw Kazimir :

    @Prozac Np. Jeśli Ukraińcy mówią, słusznie, że zarządzanie chłopem ukraińskim przez Polaków [czytaj szlachtę, przez system społeczny] nie było szczęśliwe, a nawet prowadziło do wykorzystania materialnego i bicia chłopów, to jednak (uwaga!) należy to porównać do 1) Europy zachodniej i 2) zanurzyć się w cały światowy system zarządzania przez szlachtę oraz 3) zanurzyć się w naukę ludzkiej psychologii i 4) analizę ustroju społecznego Polski. Ukraińcy powinni uznać, że na całym świecie były tylko kraje feudalne. Zarzuty wobec Polski są wręcz irrelewantne, bo to są zarzuty wobec świata, ludzkiej natury mózgu gadziego, światowego (!) systemu organizacji życia, natury którą trzeba uszlachetniać, zwłaszcza na calym świecie. Są to zarzuty wszechświatowe, że w każdym kraju europejskim, pod Habsburgami, Burbonami, Tudorami etc., chłop był własnością swojego pana, był bity, panowie korzystali z chłopskich żon i córek, ale w Polsce pan był najbardziej ludzki, najbardziej przyjazny, najbardziej odpowiedzialny za chłopów. To gdzie nagroda? Ludobójstwo jest tą nagrodą?

 1. donald
  donald :

  Jacek Jaskowiak w 1939 roku pisalby rozpaczliwe listy do Hitlera i Stalina z prosba o interwencje……sorry ale takich mamy w PO politykow.

  Boss of Stalinist security forces (UB) in Kielce was Polish Citizen of Jewish origin and he was all the time during the Kielce events in contact with Jakub Berman also Polish Citizen of Jewish Origin and also main boss for Poland of Stalinist Security forces (UB)-Jakub Berman was personally persecuting „Zegota” members ( main purpose of Zegota organisation was help to Polish Citizens of Jewish Origing and other Jews). Chief of Local Communist party in Kielce was Polish Citizen of Jewish origin. Political officer of Soviet garrison in Kielce was also of Jewish origin. Next day allies were supposed to review Katyn massacre, instead they were speaking about Kielce and not about killing twenty thousand Polish officers in Katyn, Charkow, Miednoje . There is a theory that some prominent people among Polish citizens of Jewish origin and other Jews were trying to persuade other Jews to leave Poland for Palestine and Kielce massacre was to make Polish Citizens of Jewish Origin to move to Palestine.
  All decision makers in Kielce accident were Polish citizens of Jewish origin or Jews.50 people were sued for this murder. 32 of them were from communist UB, which is somehow peculiar because the heads of the region and Kielce powiat UB were Jewish as well as a large proportion of Kielce UB forces.
  Nevertheless – 9 people were sentenced to death for this murder of 42 Jews. How many people get life sentence in the biggest Auschwitz trials in Germany in the 60’s? Also 9.